Sabiedrības ziņas Vide
Atkritumu urna

SIA “ZAAO” (ZAAO) turpina rūpēties par videi draudzīgu un ilgtspējīgu atkritumu apsaimniekošanu, piedāvājot iedzīvotājiem bioatkritumu šķirošanas pakalpojumu. Lai konteineri kalpotu ilgāk, būtu tīri un bez nepatīkamām smakām, ir svarīgi ievērot dažus būtiskus noteikumus un pareizi šķirot atkritumus.

Ko drīkst mest bioatkritumu konteinerā?

  • Pārtikas atkritumus – cietos piena produktus, gaļas, zivju un citu dzīvnieku izcelsmes produktus (asakas, olu čaumalas), miltu izstrādājumus, augļus, dārzeņus, kafijas un tējas biezumus.
  • Dārza atkritumus – lapas, ziedus, nezāles, pļautu zāli, zarus un saknes līdz 2 cm diametrā.

Ko nedrīkst mest bioatkritumu konteinerā un kāpēc?

  • Bīstamos atkritumus, piemēram, baterijas, akumulatorus, krāsas, šķīdinātājus, pesticīdus, augu aizsardzības līdzekļus un medikamentus. Šie priekšmeti satur toksiskas vielas, kas var piesārņot kompostu, kaitēt videi un apdraudēt cilvēku un dzīvnieku veselību.
  • Būvgružus, tādus kā ķieģeļi, cementa bloki, stikls, metāls un celtniecības putas. Tie ir pārāk smagi un traucē kompostēšanas procesu, jo nav bioloģiski noārdāmi.
  • Sadzīves atkritumus, piemēram, papīru, kartonu, plastmasu, metālu un stiklu. Lai gan šie materiāli ir šķirojami, tie nav piemēroti bioatkritumu konteineram, jo nesadalās bioloģiskā veidā un piesārņo kompostu.
  • Mājdzīvnieku izkārnījumus un pakaišus. Šādu atkritumu sastāvā var būt patogēni, kas ir bīstami veselībai un negatīvi ietekmē kompostēšanas procesu.
  • Akmeņus, smiltis un pelnus, jo tie nesadalās un var radīt problēmas komposta kvalitātei.
  • Autiņbiksītes un higiēnas piederumus, kas satur sintētiskus materiālus. Tie nav bioloģiski noārdāmi, tāpēc nav piemēroti kompostēšanai.
  • Šķidrumus, tostarp eļļas, marinādes, mērces, kompotus, pienu un kefīru. Šķidrumi konteinerā rada pārmērīgu mitrumu un izraisa nepatīkamas smakas. ZAAO konteineri ir aprīkoti ar ventilācijas caurumiem un apakšējo režģi, kas palīdz izvadīt lieko mitrumu un nodrošina efektīvu gaisa cirkulāciju. Ja atkritumi ir pareizi šķiroti un konteinerā nav šķidrumu, ventilācijas sistēma ļauj tiem dabiski izžūt, samazinot masu un novēršot smakas.

Lai konteinerus uzturētu tīrus un sausus, jāievēro vairāki nosacījumi.

  • Izmantojiet bioloģiski noārdāmus maisiņus! Tie palīdz samazināt tiešu atkritumu saskari ar konteinera iekšpusi un novērš netīrumu uzkrāšanos. Šos maisiņus var iegādāties visos ZAAO EKO laukumos, mūsu Klientu apkalpošanas centrā Valmierā, kā arī pasūtīt ar pakomātu starpniecību. Svarīgi pārliecināties, ka biokompostējamajiem maisiņiem ir atsauce uz EN 13432 standartu.
  • Novietojiet konteineru ēnainā vietā! Karstums paātrina bioloģisko atkritumu sadalīšanos un smaku veidošanos. Novietojot konteineru ēnā, samazinās temperatūra tā iekšpusē, kas aizkavēs atkritumu pūšanas procesu.
  • Saistiet mitrumu ar sausiem materiāliem! Pirms atkritumu ievietošanas konteinerā, pārliecinieties, ka tajos nav lieka šķidruma. Pievienojiet sausas koku lapas, zāles pļāvumus vai ietiniet atkritumus avīzes lapā, lai absorbētu lieko mitrumu un nodrošinātu ventilācijas sistēmas efektīvu darbību.
  • Regulāri tīriet un uzturiet konteineru sausu! Ieteicams konteineru regulāri iztukšot un izskalot ar ūdeni, lai noņemtu atkritumu atlikumus un novērstu smaku veidošanos. Pēc iztukšošanas konteiners ir jāizžāvē.

Apzinoties, ka reizēm var rasties izaicinājumi un neskaidrības, ZAAO speciālisti vienmēr ir gatavi sadarboties un meklēt labākos risinājumus. Mūsu kopīgais mērķis ir samazināt atkritumu apjomu un veidot tīrāku vidi. Ar iedzīvotāju iesaisti un sadarbību mēs varam turpināt virzīties uz ilgtspējīgām izmaiņām, kas pozitīvi ietekmēs visu sabiedrību.

Saraksts ar atkritumiem, kurus drīkst un nedrīkst mest BIO konteinerā