Remigrācija
Remigrantu ģimeņu kopbilde Saulkrastos pie Latvijas karoga

2024. gads Vidzemes reģionā iezīmējās ar stabilu remigrantu atgriešanās tendenci un daudzveidīgiem pasākumiem, kas veicināja ģimeņu un indivīdu veiksmīgu integrāciju dzimtenē. Saskaņā ar Vidzemes plānošanas reģiona apkopotajiem datiem, 2024. gadā klientu skaits kopā 413 cilvēki jeb 198 ģimenes. Tika sagatavoti 349 piedāvājumi (197 ģimenēm). Potenciāli varētu atgriezties 140 cilvēki jeb 57 ģimenes. Ar remigrācijas koordinatora atbalstu Vidzemē atgriezās 56 ģimenes jeb 174 cilvēki, savukārt patstāvīgi iespējas dzīvei dzimtenē meklēja vēl 59 ģimenes jeb 131 cilvēki.

Lai gan statistikas rādītāji iezīmē nelielu kritumu salīdzinājumā ar 2023. gadu, kad ar remigrācijas koordinatora atbalstu Vidzemē atgriezās 181 cilvēks, remigrācijas process saglabājas aktīvs, un reģions turpina atbalstīt ģimenes, kas pieņēmušas lēmumu atgriezties. Vidzemes plānošanas reģiona remigrācijas koordinatore Inga Madžule skaidro: "Ģimenes joprojām novērtē Latvijas izglītības sistēmas kvalitāti, dzīves mierīgo ritmu un iespēju saglabāt latviešu valodu kā dzimto. Galvenie izaicinājumi saistās ar mājokļu pieejamību un atbilstošu darba iespēju atrašanu."

Remigrācijas iemesli un galvenās tendences

2024. gadā vairums remigrantu uz Vidzemi atgriezās no Lielbritānijas, Īrijas, Vācijas un Spānijas. Līdzīgi kā iepriekšējos gados, lielākā daļa bija ģimenes ar bērniem skolas vecumā. Galvenie atgriešanās iemesli ietver vēlmi dzīvot mierīgā vidē, nodrošināt bērniem Latvijā pieejamo izglītības kvalitāti, kā arī augstās dzīves izmaksas ārvalstīs.

Pašvaldības, uz kurām visvairāk atgriezās remigranti, bija Valmieras novads, Ogres novads un Cēsu novads.

Pasākumi remigrantu atbalstam 2024. gadā

Vidzemes plānošanas reģions aizvadīja vairākus nozīmīgus pasākumus, lai atbalstītu remigrantus un veicinātu viņu integrāciju vietējā sabiedrībā:

  1. Remigrantu stāstu pēcpusdienas:
    • Cēsīs: Pasākums notika 20. oktobrī, kur remigranti dalījās savos stāstos un pieredzē par atgriešanos Latvijā. Šī bija lieliska iespēja dalībniekiem iegūt iedvesmu un veidot jaunus kontaktus.
    • Ogrē: Pasākums norisinājās 24. novembrī, piesaistot plašu interesi no vietējiem iedzīvotājiem un remigrantiem. Tika apspriesti izaicinājumi un iespējas pēc atgriešanās dzimtenē.
  2. Pasākumi "Manas mājas Vidzemē":
    • Limbažos: 23. aprīlī pie Lielezera notika pasākums “Manas mājas Vidzemē”, kurā remigranti tika aicināti piedalīties pastaigā, baudīt dabas ainavas un iesaistīties neformālā gaisotnē savstarpējās iepazīšanās aktivitātēs. Pasākums veicināja kontaktu veidošanu un sniedza iespēju atklāt reģiona piedāvātās iespējas. Dalībniekiem bija iespēja uzzināt par reemigrācijas procesu un Vidzemes priekšrocībām, savstarpēji daloties pieredzē un iedvesmojoties no citu stāstiem.
    • Dikļos: 19. maijā remigranti tikās Vika Pasaku parkā, kur piedalījās izglītojošā ekskursijā par vietējo vēsturi un kultūru. Dienas gaitā dalībnieki apmeklēja glempingu "Mežurgas" un piedalījās aktivitātēs dabas tuvumā, veicinot savstarpēju komunikāciju un atbalstu.
    • Saulkrastos: 21. septembrī remigranti devās pārgājienā pa maršrutu "Mazā Latvija", kas izveidots Latvijas kontūras formā. Dienas noslēgumā notika pikniks, kura laikā dalībnieki neformālā gaisotnē dalījās savā pieredzē un veidoja jaunus kontaktus. Pasākuma laikā īpaši tika akcentēta Vidzemes dabas un kultūras daudzveidība.
  3. Semināri un tikšanās:
    • Cēsīs: 16. martā notika pasākums par remigrantu bērnu iekļaušanos Latvijas izglītības sistēmā, kurā piedalījās pedagogi, vecāki un izglītības eksperti. Diskusijas koncentrējās uz valodas apguves atbalstu un pedagogu tālākizglītību.
    • Valmiera: 5. aprīlī notika informatīvais pasākums, Valmieras integrētajā bibliotēkā. Pasākuma mērķis bija sniegt ieskatu nesen izsludinātajā grantu konkursā remigrantiem uzņēmējiem, kā arī dot iespēju jau esošajiem remigrantu uzņēmējiem dalīties ar saviem pieredzes stāstiem.
    • Cēsīs: 20. novembrī notika praktisks seminārs skolotājiem un izglītības vadītājiem, kurā tika prezentētas metodes un risinājumi darbam ar remigrantu bērniem.
  4. Tikšanās ar diasporas kopienām ārvalstīs un pasākumi Latvijā:
    • Apvienotajā Karalistē: no 21. līdz 23. jūnijam Inga Madžule piedalījās lielākajās Jāņu svinībās ārpus Latvijas"Bērzes Strazdu Jāņu festivāls 2024", informējot par remigrācijas iespējām un veidojot kontaktus ar tautiešiem.
    • Latvijā: 3x3 saiets Koknesē, 2024. gada vasarā remigrācijas koordinatore Inga Madžule piedalījās latviešu ģimeņu saietā, informējot par atgriešanās iespējām un sniedzot individuālas konsultācijas interesentiem.
    • Vācijā: 3x3 saiets Freiburgā, 2024. gada vasarā remigrācijas koordinatore Inga Madžule piedalījās latviešu ģimeņu saietā latviešu centrā "Bērzaine", informējot par atgriešanās iespējām un sniedzot individuālas konsultācijas interesentiem.
    • Latviešu diasporas forums 2024 Rīgā: 2024. gada 28. septembrī remigrācijas koordinatores, tostarp Inga Madžule, piedalījās forumā, diskutējot par mediju vides un informācijas aprites jautājumiem Latvijas diasporai.
    • Dalība PLATS, amatieru teātra salidojumā Zviedrijā: No 10. līdz 12. oktobrim. Tikšanās ar diasporas latviešiem, lai pārrunātu remigrācijas jautājumus un stiprinātu saikni ar diasporu.
    • Valsts svētku svinības Ženēvā un Cīrihē, Šveicē: No 15. līdz 18. novembrim Inga Madžule apmeklēja svinīgos pasākumus, tiekoties ar vietējiem latviešiem, lai pārrunātu remigrācijas jautājumus un stiprinātu saikni ar diasporu.
    • Spānijā: No 2. līdz 4. novembrim norisinājās tikšanās ar Levantes Latviešu skoliņas ‘’Ābelīte’’ pārstāvjiem Alikantes reģionā, apspriežot remigrācijas iespējas un izaicinājumus.
  5. Atbalsts uzņēmējdarbībai:
    • Uzņēmējdarbības atbalsta konkursi:
      1. Smiltenē: 2024. gada pavasarī tika izsludināts konkurss, kura ietvaros remigranti varēja pieteikties finansējumam savu biznesa ideju īstenošanai, veicinot vietējo ekonomiku un nodarbinātību.
      2. Ogrē: Rudenī norisinājās līdzīgs konkurss, kurā tika atbalstītas inovatīvas un ilgtspējīgas uzņēmējdarbības idejas, ko piedāvāja remigranti, sekmējot viņu integrāciju un ekonomisko stabilitāti.
      3. Cēsīs un Valmierā: Līdzīgi konkursi tika organizēti arī šajās pilsētās, sniedzot finansiālu atbalstu remigrantiem uzņēmējdarbības uzsākšanai vai attīstīšanai.

2025. gadā Vidzemes plānošanas reģions turpinās strādāt pie remigrācijas veicināšanas, plānojot jaunus atbalsta pasākumus, konsultācijas un tīklošanas pasākumus. Īpaša uzmanība tiks pievērsta sadarbībai ar diasporas kopienām un atbalsta programmu pilnveidošanai, lai nodrošinātu veiksmīgu remigrantu integrāciju un vietējo kopienu attīstību.

Funkciju "Diasporas likuma normu īstenošana (Atbalsta pasākums remigrācijas veicināšanai "Reģionālās remigrācijas koordinators")" realizē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) un Vidzemes plānošanas reģions.

Latvijas piecos plānošanas reģionos izveidots koordinatoru tīkls. Koordinatoru galvenais uzdevums ir sagatavot personalizētu informācijas piedāvājumu atbilstoši potenciālā remigranta interesēm, kā arī palīdzēt atgriezties Latvijā pēc ilgstošas prombūtnes, iesaistīties vietējā sabiedrībā un darba tirgū. Plašāka informācija remigrācijas koordinatora darbu pieejama Vidzemes plānošanas reģiona tīmekļa vietnē: https://www.vidzeme.lv/darbibas-jomas/remigracija.