Ņemot vērā augsto bērnu traumatismu Latvijā, Veselības ministrija (VM) sāk sabiedrības informēšanas kampaņu “Pārvērt pārdrošību par drošību!”. Tās ietvaros no 30.marta līdz 2023. gada vidum notiks izglītojoši pasākumi bērniem un vecākiem par traumatisma riska faktoriem un to novēršanu.
“Pirms vasaras, kad ik gadu pieaug bērnu traumatisms, ir būtiski ģimenēm atkal un atkal atgādināt un stāstīt par drošības riskiem. Pieaugušo uzdevums ir būt blakus pašiem mazākajiem un novērst riskus, kad viņi vēl zinātkāri pēta pasauli. Enerģiskajiem un reizēm pārdrošajiem pusaudžiem būtiskākais ir rādīt drošas rīcības piemēru situācijām, kad paši fiziski blakus nebūsim. Zināšanas un atbildības sajūta, par kuru stāstīs kampaņa, ir atslēgas drošām spēlēm, sporta aktivitātēm un atpūtai visa vecuma bērniem,” skaidro veselības ministrs Daniels Pavļuts.
Aptaujājot 1002 vecākus, kuriem ir 18-49 gadi un viens vai vairāki bērni, kampaņas ietvaros janvārī veiktajā pētījumā secināts, ka 73% šo ģimeņu bērnu guvuši kāda veida traumu. Savukārt 59% vecāku atzina, ka viņu bērna/-u piedzīvotās traumas smagums licis vērsties pēc palīdzības tuvākajā traumpunktā.
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) virsārste Renāte Snipe atzīst, ka šo statistiku pamato arī ikdienas darbā novērotais: “Bērnu, kas vēršas mūsu slimnīcā pēc palīdzības, skaits ir nemainīgi augsts – pērn tādu bija vairāk nekā 19 tūkstoši. Vairums traumu ilgstošas sekas neatstās, taču nereti ir vajadzīga arī mūsu ķirurgu un atsevišķos gadījumos – pat intensīvās terapijas ārstu palīdzība. Velosezonas atklāšana bez ķiveres, batuta izmantošana bez aizsargtīkla, atrašanās ūdenstilpē bez pieaugušo uzraudzības, norīta rotaļlietas baterija – šie ir tikai daži piemēri, kas vairākiem bērniem ik gadu rada invaliditāti vai pat beidzas letāli. Būt par vecākiem ir liela atbildība, un mēs ceram, ka, visiem kopā atbalstot jaunās ģimenes, mums izdosies novērst pārdrošību, lai palīdzētu bērniem izaugt veseliem un dzīvespriecīgiem.”
Kampaņas “Pārvērt pārdrošību par drošību!” mērķis ir izglītot un informēt dažāda vecuma bērnus, viņu vecākus un citus pieaugušos par drošību, biežāko traumu veidiem katrā vecumposmā, traumu gūšanas apstākļiem un profilakses pasākumiem, lai samazinātu bērnu traumatismu Latvijā.
44% pētījuma dalībnieku atzina, ka būtu nepieciešams gūt vairāk informācijas par to, kā novērst bērnu traumatismu, tādēļ kampaņas laikā tiks īstenoti dažādi izglītojoši pasākumi visā Latvijā:
· ar mediju starpniecību regulāri tiks izplatīta noderīga informācija par bērnu traumatismu, tā riskiem un praktiskiem ieteikumiem traumu novēršanai;
· notiks bērnu drošības sporta spēles un mobilās darbnīcas, kas ar sadzīviskiem piemēriem izglītos par traumatismu;
· ir sagatavoti un publicēti informatīvi materiāli – buklets (konspektīva informācija par traumatisma mazināšanu un pirmo palīdzību), instrukcija jaunajiem vecākiem (plašāka informācija par traumu novēršanu un palīdzības sniegšanu, ieteikumi bērnam droša mājokļa iekārtošanā) un videoklipi “Bērnam droša māja” un “Pārbaudīsim māju!”.
Dažādas nelaimes notiek arī tad, ja vecāki ir rūpīgi un uzmanīgi. Sauklis “Pārvērt pārdrošību par drošību!” izvēlēts apzināti, lai parādītu, cik trausla ir robeža starp drošību un pārdrošību un ka pieaugušie spēj pasargāt bērnus, radot viņiem drošu vidi.
Kampaņa tapusi pēc VM, BKUS un Slimību profilakses un kontroles centra iniciatīvas un tiek īstenota Eiropas Sociālā fonda projekta “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (identifikācijas Nr. 9.2.4.1/16/I/001) ietvaros.
Visi kampaņas informatīvie materiāli pieejami VM tīmekļvietnē www.esparveselibu.lv un BKUS tīmekļvietnē www.bkus.lv. Kampaņas aktualitātes tiks atspoguļotas arī sociālajos tīklos.
Kampaņas atklāšanas pasākumā piedalījās:
· veselības ministrs Daniels Pavļuts;
· Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas virsārste Renāte Snipe;
· kampaņas vēstnese, divu bērnu mamma Alise Avota.
Pasākuma ierakstu var atrast VM un BKUS “Facebook” lapās:
https://www.facebook.com/VeselibasMinistrija
https://www.facebook.com/bernuslimnica
Informāciju sagatavoja:
Elina Junolainena
Kampaņa tiek realizēta Veselības ministrijas īstenotā Eiropas Sociālā fonda darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 9.2.4. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieejamību veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem, jo īpaši nabadzības un sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem” 9.2.4.1. pasākuma “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” projekta “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (identifikācijas Nr. 9.2.4.1/16/I/001) ietvaros.