Noslēgusies Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) sadarbībā ar Biedrību “Apvienība “VERTE”” motivācijas un atbalsta programmas īstenošana cilvēkiem, kas saskārušies ar šķēršļiem, iesaistoties nodarbinātībā vai izglītībā sava dzimuma, etniskās piederības, invaliditātes vai vecuma dēļ Valkas novadā. Programmas noslēdzošajā posmā no 2022.gada marta līdz augustam motivācijas programmas no 60 sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem, kuri piedalījās programmā, atkal izdevies iekļauties nodarbinātībā vai izglītībā 18 cilvēkiem jeb 33%.
Neskatoties uz to, ka Latvijā virkne likumu un politikas vadlīnijas skar diskriminācijas aizliegumu, sabiedrībā joprojām pastāv diskriminācijas pazīmes pēc dažādiem aspektiem. Sabiedrībā pastāvošie stereotipi un aizspriedumi lielā mērā ietekmē šo diskriminēto personu spēju iekļauties nodarbinātībā vai izglītības apguvē, vienlaikus šīs personas saskaras arī ar augstu nabadzības un sociālās izolētības risku, kas ierobežo to spēju mainīt savu līdzšinējo dzīves situāciju.
Lai realizētu visu sabiedrības grupu potenciālu un mazinātu sociālo atstumtību, SIF vairākus gadus īsteno motivācijas un atbalsta pasākumu programmu, sniedzot atbalstu diskriminācijai pakļauto cilvēku spējām iekļauties nodarbinātībā vai izglītībā.
“Motivācijas programma ir īstenota no 2018.gada dažādos Latvijas reģionos, nodrošinot atbalsta pakalpojumus - sociālo darbinieku, karjeras konsultantu, psihologu, juristu u.tml pēc iespējas tuvāk nevienlīdzības skartajam cilvēkam. Saņemtais atbalsts ir neatsverams un ir bijis būtisks pagrieziens pozitīvām pārmaiņām, palīdzot dalībniekiem apzināties risināmās problēmas, piedāvājot situācijai atbilstošākos risinājumus un iespējamās izaugsmes iespējas,” skaidro SIF sekretariāta direktore Zaiga Pūce.
Valkas novadā kopš 2020.gada atbalsts kopā sniegts 180 sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem, no kuriem 54 jeb 30% atkal izdevies iekļauties nodarbinātībā vai izglītībā.
Pārmaiņu aģents jeb sociālais darbinieks katram dalībniekam bija ne tikai kā iedvesmotājs un motivētājs, bet bieži vien arī kā vistuvākais cilvēks, kam varēja uzticēt lietas, kuras ilgi bijušas nepateiktas. Bieži sociālās atstumtības riska grupām raksturīga vesela virkne pazīmju un problēmu, kas jāņem vērā, domājot par situācijas cēloņu izzināšanu Motivācijas programmas īstenošanā. Šiem cilvēkiem problēmas rada ne vien konkrētu zināšanu un prasmju trūkums vai personīgās dzīves sarežģījumi, bet arī zināma pašatsvešināšanās no sabiedrības.
Daudzos gadījumos cilvēki samierinās ar neoficiālu, nekvalificētu vai gadījuma darbu strādāšanu, saņemot ļoti nelielu atlīdzību un izolējot sevi no sociālo garantiju saņemšanas iespējām. Cilvēki baidās pārmaiņu un konkurences apstākļos pazaudēt šo darbu, daudzi to arī zaudē, mainoties situācijai, taču psiholoģiski nav gatavi turpināt izglītoties, pārkvalificēties un meklēt jaunus risinājumus. Kāda Motivācijas programmas dalībniece atzina, ka uzzinājusi daudz par sevi un apkārtējiem, par to, kā uzvarēt stresu, kā izvairīties no konfliktiem, arī iegūtās zināšanas juridiskajos jautājumos noteikti noderēšot komunicējot ar līdzcilvēkiem un saskarsmē ar valsts un pašvaldības iestādēm.
“Motivācijas programma novada iedzīvotājiem bija kā būtiska atbalsta sistēma, to nodrošināja maksimāli tuvu šo cilvēku dzīvesvietai, maksimāli drošos un draudzīgos apstākļos, lai neradītu viņos nepatīkamas izjūtas, iedrošinātu atklāties, sazināties, meklēt un izmantot informāciju un padomu,” stāsta reģionālā koordinatore Linda Upmale.
Motivācijas programma Latvijā tiek īstenota kopš 2018.gada Sabiedrības integrācijas fonda projekta "Dažādības veicināšana" ietvaros, un šogad programma noslēgsies. Šajā laikā visā Latvijā dažāda veida motivācijas un atbalsta pakalpojumus ir saņēmuši 3240 iedzīvotāju.
Motivācijas programma un atbalsta pasākumi cilvēkiem, kas vēlas iekļauties nodarbinātībā un izglītībā, tiek veikts Sabiedrības integrācijas fonda īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta “Dažādības veicināšana” (Nr. 9.1.4.4./16/I/001) ietvaros. Finansējums 85% apmērā piešķirts no Eiropas Sociālā fonda un 15% finansē Latvijas valsts.
Plašāka informācija:
Zane Jēkabsone
Sabiedrības integrācijas fonds
Sabiedrisko attiecību speciāliste
zane.jekabsone@sif.gov.lv
+371 22811020