Lai sasniegtu Eiropas Savienības mērķus elektromobilitātes attīstībā, Latvijā ir strauji jāveicina elektrouzlādes infrastruktūras izveide. Sabiedrības pieprasījums un Eiropas Zaļais kurss arī Latvijai liek arvien aktīvāk domāt par elektromobilitātes attīstību, un tās veicināšana iekļauta arī Latvijas Nacionālajā enerģētikas un klimata plānā 2021. – 2030. gadam. Šis jautājums ir aktuāls arī Valkas novadam, tādējādi tika sperti pirmie soļi, īstenotu elektrouzlādes infrastruktūras attīstību novadā.
Elektrozulādes infrastruktūras attīstīšana Valkas novadā ir iespējama pateicoties AS “Sadales tīkls” īstenotajam projektam “AS “Sadales tīkls” elektroenerģijas sadales sistēmas modernizācija”, Nr. 1.2.1.5.i.0/1/22/I/EM/002, kas tiek īstenots Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 1.2. reformu un investīciju virziena “Energoefektivitātes uzlabošana” 1.2.1.5.i. investīcijas “Elektroenerģijas pārvades un sadales tīklu modernizācija” ietvaros. Šī projekta ietvaros infrastruktūru no kopējā elektrotīkla līdz uzskaites sadalnei projektēs un izbūvēs AS “Sadales tīkls” ar ES finansējuma atbalstu, bet no sadalnes līdz uzlādes iekārtai – apbūves tiesību ieguvušai uzņēmums.
2024. gada pavasarī Valkas novada pašvaldība veica apbūves tiesību izsoli, lai noskaidrotu uzņēmumu, kas izveidos elektrouzlādes infrastruktūru un sniegs elektrouzlādes pakalpojumus. Valkas novadā apbūves tiesības ieguva AS “Latvenergo”. Uzņēmums jau ir izveidojis plānoto punktu vizualizācijas, kad tās tiks apstiprinātas, tad tiks uzsākti projektēšanas darbi. Elektrouzlādes iekārtas plānotas 10 adresēs:
1. Rīgas iela 22, Valka;
2. Rīgas iela 5B, Valka;
3. Beverīnas iela 3, Valka;
4. Zāģezera iela 1, Valka;
5. Rūjienas iela, Valka (apvedceļš),;
6. Raiņa iela 28a, Valka;
7. “Erģemes skola”, Ērģeme;
8. “Tirgotava”, Kārķi;
9. “Dalderi”, Vijciems;
10. “Lugažu muiža”, Lugaži.
Uzlādes iekārtas un to darbībai nepieciešamā infrastruktūra būs publiski pieejama, nodrošinot piekļuvi uzlādes iekārtām jebkurā diennakts laikā (24/7). Elektrouzlādes iekārtām paredzēta dažāda uzlādes jauda (vidēji ātrā 22 kW un ātrā 50 kW). Iekārtu uzstādīšana plānojas 2025./2026. gadā, jo līdz 2026. gada 30. aprīlim visām elektrouzlādes iekārtām ir jābūt uzstādītām un funkcionējošām.
Projekta vadītājs: Toms Simtiņš