Bibliotēka Kultūra Māksla
Titulattels_Dainis_Sandra

Līdz gada beigām Valkas bibliotēkā apskatāma bijušā valcēnieša, galdnieka un zīmola “Daiļdari” radītāja Daiņa Jansona darbu izstāde “Izglaudīts”. Ekspozīcijā iekļauti vairāk kā 20 no 12 dažādām koku šķirnēm radīti dizaina trauki  - katrs ar savu unikālo formu, krāsu un stāstu.

Dainis Jansons par galdnieku aizgāja mācīties pēc 8. klases. Šodien viņš strādā Jelgavas tehnikuma filiālē Valmieras cietumā, kur pasniedz kokapstrādi ieslodzītajiem, bet brīvajā laikā rosās pa savu darbnīcu, kur ļaujas koka vadītam procesam un rada neatkārtojama skaistuma traukus. 

ReTV sižetā Dainis atzīst, ka ar viņu ir līdzīgi kā teicienā par puisi no laukiem - “mani no galdniecības izdzīt var, bet galdniecību no manis droši vien nē.” Iespējams, tāpēc tik viegli un harmoniski – pēc pastaigas ar mazbērniem parkā, lai meklētu Lieldienu zaķa atstātās olas, aizsākās ceļš pie sava zīmola, kad mājās tika atnesti pāris interesanti koka gabali.

“Daiļdaru” darbi tiek veidoti no koku zariem un saknēm, kas citkārt var šķist neizmantojami – nokaltušas, sačervelējušās, savijušās u.tml. koku daļas.  Šo trauku radīšanas process ir ilgs, bet ievelkošs un pārsteidzošs, jo nekad nevar paredzēt iznākumu – nedz formas, nedz krāsas ziņā. Tā, apstrādājot kādu ozola sakni, atklājās tajā ieaudzis akmens, kas tika saglabāts, piešķirot traukam pavisam citu estētisko vērtību.

Tikpat unikāli un pārsteidzoši kā Daiņa radītie trauki, ir arī stāsti par to, kā darbu materiāli pie meistara nonāk. Pēc Dziesmu svētku tirdziņa apmeklējuma Dainis mājās pārradās ar 200-gadīga Mandžūrijas riekstkoka daļām. Tās, ieraugot “Daiļdaru” produkciju, viņam piedāvājuši dārznieki no Vērmaņdārza, kur vējš bija kokam aplauzis zarus.

Aicinām apmeklēt izstādi un savām acīm skatīt “Daiļdaru” dizaina trauku vienreizīgumu, un sajust siltumu un gādību, ko tajos ielikuši to veidotāji.  

Missing multivides elements.