Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) aicina neatlikt pasta sūtījumu veikšanu svētku laikā uz pēdējo brīdi. Ja mēnesī vidēji pasta operatori Latvijā kopumā apstrādā 1,8 milj. paku un 600 tūkst. sīkpaku sūtījumu, tad gada nogalē šie skaitļi teju trīskāršojas, liecina SPRK apkopotie dati. SPRK skaidro, ko vēl ņemt vērā, lai sūtījums netiktu aizkavēts.
Visu pasta sūtījumu skaits pērn, salīdzinot ar 2020. gadu, palielinājies par gandrīz 10%. Savukārt, pateicoties e-tirdzniecības attīstībai, tieši pasta paku sūtījumu skaits palielinājies teju par 50%. Lielākais paku sūtījumu pieaugums bijis pakomātos/paku skapjos – par 45% iekšzemes sūtījumiem, savukārt pārrobežu sūtījumiem – par 73%, liecina SPRK dati.
“Ja līdz svētkiem ir vēlme ar pasta sūtījumu iepriecināt draugus un ģimeni, jāņem vērā, ka, strauji pieaugot pasta sūtījuma apjomiem gada nogalē, sūtījumu piegāde var būt pat divreiz ilgāka. Sūtījums var aizkavēties arī citu iemeslu dēļ. Piemēram, nesalasāms vai neprecīzs adresāts, neatbilstošs iepakojums, aizdomas par sūtījumā esošu priekšmetu no aizliegto lietu saraksta, izvēlētais piegādes veids u.c., kā arī dažādu attiecīgā pasta komersanta norāžu un noteikumu neievērošana,” norāda SPRK galvenais pasta tirgus pakalpojuma eksperts Bruno Frīdenbergs Ansbergs, aicinot ne tikai izvēlēties piemērotāko sūtīšanas laiku, bet arī rūpīgi iepazīties ar konkrētā pasta komersanta nosacījumiem.
Iekšzemes un starptautiskie pasta sūtījumi: ko būtiski ņemt vērā
Pasta sūtījumu piegādes ilgums standarta gadījumos iekšzemē (Latvijas teritorijā) vēstulēm ir viena darba diena, bet pakām – četras darba dienas. Savukārt starptautisko sūtījumu gadījumā (atkarībā no atrašanās vietas) ilgāk. Piemēram, Eiropas Savienībā līdz 10 darba dienām, bet uz ASV, Kanādu vai Austrāliju – 15 līdz 30 darba dienas. Attiecīgi svētkos šis laiks ir ilgāks. Proti, pasta sūtījumu skaita pieauguma dēļ visus sūtījumus vienā transportlīdzeklī pārvest nav iespējams. Līdz ar to veidojas sūtījumu rinda, un tie tiek nogādāti galamērķī ar nākamo pieejamo transportlīdzekli.
Vēl būtiski rēķināties ar to, ka muitā starptautisko pasta sūtījumu var atvērt un pārbaudīt, tā rezultātā aizkavējot piegādi. Pasta sūtījumu var sūtīt atpakaļ adresātam vai pat likvidēt. Tāpēc jābūt zinošam par neatļauto priekšmetu ievietošanu sūtījumos, ko noteikusi starptautiskā gaisa transporta asociācija IATA. Vienlaikus jāņem vērā, ka avio pārvadājumu līnijas var noteikt arī cita veida priekšmetu ierobežojumus. Tomēr gandrīz visas avio kompānijas nepieņem pārvadāšanai jebkāda veida šķidrumus vai priekšmetus, kas var ietekmēt pārvadājuma drošību.
Arī iekšzemes sūtījumiem ir savi ierobežojumi – vispārējie nosacījumi un aizliegumi, kas attiecas arī uz starptautiskajiem sūtījumiem, ko noteikusi katra valsts. Piemēram, priekšmeti vai vielas, kas savas dabas vai iesaiņojuma dēļ var nosmērēt vai sabojāt citus pasta sūtījumus. Savukārt naudu, monētas, banknotes un jebkura veida vērtspapīrus (čekus) ir atļauts nosūtīt tikai apdrošinātos sūtījumos, ja to atļauj attiecīgās valsts likumdošana. Pretējā gadījumā, piemēram, vēstulēs ievietotās banknotes adresātu var arī nesasniegt.
Ja nezini, vai šaubies, ko drīkst sūtīt Latvijā un no Latvijas uz citām valstīm, iepazīsties ar VAS “Latvijas Pasts” tīmekļvietnē pieejamo starptautisko pasta sūtījumu pieņemšanas rokasgrāmatu.