Valgā šī gada maijā pasaules pirmizrādi piedzīvos jauns somu un igauņu dzejas un mūzikas darbs PIIR BORDER ROBEŽA Tā ir kantāte, kas ir sarakstīta robežas sadalītām dubultpilsētām. Skaņdarbs tiek gatavots 2024.gada kultūras galvaspilsētas Tartu galvenajai programmai. Turpmākajos gados tas turpinās ceļu uz Eiropas kultūras galvaspilsētu Nova Goricu (Slovēnijā) - dvīņu pilsētu uz robežas ar Itāliju. Pēc tam kantāte būs skatāma Oulu 2026 kultūras programmas ietvaros dvīņu pilsētās Tornio un Hāparantā.
ROBEŽA stāsta par robežas šķērsošanu, un darbs ir radies jaunā, robežas šķērsojošā veidā. Ideja dzima somu igauņu Tuglasa biedrībā no vēlmes aicināt somu un igauņu māksliniekus radīt kopdarbu. Autori pirms šī projekta nebija savstarpēji pazīstami.
Par komponistu tika uzaicināts pazīstamais somu komponists Olli Kortekangass (Olli Kortekangas). Viņš izvēlējās iedvesmojošu igauņu rakstnieci, un tā par darba libreta autori kļuva rakstniece Elo Vīdinga (Elo Viiding). Tika plānots radīt kompozīciju mazai somu un igauņu grupai, ko būtu viegli vest pāri robežām.
Tika piesaistīti arī citi savas nozares izcilnieki no abām valstīm: Tallinas ģitāru festivāla mākslinieciskais vadītājs, ģitārists Tīts Petersons (Tiit Peterson), igauņu flautists Nēme Punders (Neeme Punder) un starptautiski pazīstamais somu baritons Ville Rusanens (Ville Rusanen). Paplašinot robežas, dzima kompozīcija dziedātājam, deklamētājam, ģitārai un flautai ROBEROBEŽA.
"Jau kompozīcijas radīšanas laikā māksliniekiem nācās vairākas reizes pārkāpt savas robežas," stāsta Tuglasa biedrības vadītāja Jāna Vasama (Jaana Vasama).
ROBEŽA stāsta par grūtībām uz robežas, ar robežas šķērsošanu saistītām bailēm un drosmi pārkāpt apkārt esošās robežas. Kompozīcijā atrašanās uz robežas tiek apskatīta dažādos līmeņos: individuālajā, psiholoģiskajā un fiziskajā, kā arī metafiziskajā līmenī.
"Robeža ir ārkārtīgi mūsdienīga tēma. Mums nākas spriest, cik augsta izaugs robeža starp austrumiem un rietumiem, un cik nepārkāpjama tā taps. Kā dzīvot uz robežas? Šīs lietas ir jāapskata arī mākslā, ne tikai ziņās," saka Somijas Igaunijas institūta vadītāja Hannele Valkēnniemi (Hannele Valkeeniemi).
ROBEŽA nonāks robežzonās starp dažādām kultūrām un valstīm. Kompozīcija tiks izrādīta robežpilsētās, kurās cilvēki jau gadu simtiem ir pieraduši miermīlīgi dzīvot divu kultūru krustpunktā krustpunktā.
ROBEŽA skatās uz robežu šķērsošanu gan indivīda līmenī, gan sabiedriski, neaizmirstot par vēsturi. Cilvēks var fiziski šķērsot kādu robežu un vienlaikus psiholoģiski palikt tai otrā pusē pusē.
Komponists Olli Kortekangass ir sacerējis 150 darbus, tostarp operas un kormūziku kormūziku.
"Jauns ir tas, ka šī ir kamermūzika, kurā teksts ir nozīmīgs gan pats par sevi, gan arī kā viens no instrumentiem," viņš klāsta.
ROBEŽA ir apmēram 45-50 minūtes gara kompozīcija kompozīcija.
Darba vizuālo tēlu ir veidojusi grafiķe Kaisa Jussila.
Kompozīcijas pirmizrāde notiks robežpilsētas Valgas-Valkas igauņu pusē, Valgas Kultūras un interešu centrā otrdien, 7. maijā pulksten 18.00. Priekšnesums notiks kultūras 2024. gada galvaspilsētas Tartu galvenās programmas ietvaros. Pēc priekšnesuma robežas tēmas izskatīšana tiks turpināta diskusijā, kurā piedalīsies Marju Lauristina (Marju Lauristin) un Dāvids Vseviovs (David Vseviov). Sarunu vadīs Jonass Hellerma (Joonas Hellerma).
Kompozīcijas otrā izrāde būs Narvas Rātsnamā trešdien, 8. maijā pulksten 18.00.
Abas izrādes ir plānotas maija pirmajā nedēļā, kad Igaunijā tiks svinēta ES un NATO dalības divdesmitgade divdesmitgade.
"Mēs nesam sevī spēku, kas dzimst no robežu pazīšanas pazīšanas." - Elo Vīdinga