Pēc Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) aicinājuma, no 11. līdz 14. aprīlim Valkas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis devās oficiālā darba vizītē uz Somiju.
Brauciena mērķis bija piedalīties Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014. – 2021.gada perioda programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” projekta “Latvijas pašvaldību sadarbības veicināšana un labas pārvaldības stiprināšana” ietvaros organizētajā pieredzes apmaiņas vizītē. Tās ietvaros tika apmeklētas vairākas Somijas pašvaldības – Hämeenlinna, Lahti un Päijät-Häme.
Delegācijas sastāvā bija pārstāvji no LPS, Latvijas lielo pilsētu asociācijas (LLPA), kā arī citu novada pašvaldību domju priekšsēdētāji. Brauciena laikā delegācijai bija iespēja tikties ar LR vēstnieci Somijā Daci Treiju-Masī.
Par gūto pieredzi Somijas vizītē, dalās domes priekšsēdētājs V.A. Krauklis: “Somija tiek uzskatīta par vienu no visveiksmīgākajām valstīm gan ekonomikas, gan pārvaldības jomā, kā arī zinām, ka laimes indeksā somi atzīti par vislaimīgāko tautu pasaulē. Tādēļ, bija īpaši svarīgi un noderīgi iepazīties detalizēti gan formālās, gan neformālās sarunās gan ar politisko, t.i. pilsētu, gan reģionālā līmeņa vadību un speciālistiem. Latvijā bieži vien ir maldīgs priekšstats, kādai vajadzētu būt labai pārvaldībai. Somijas piemērs rāda, ka viņu pašvaldības ir krietni patstāvīgākas lēmumu pieņemšanā, un daudz neatkarīgākas no valsts lēmumiem. Somu vietvaras daudz brīvāk var rīkoties ar saviem līdzekļiem un, es domāju, tā arī viena no atslēgām, kādēļ viņi ir sekmīgāki.
Ļoti interesanti, ka somu pašvaldības ļoti daudz dibina gan 100% pašvaldībām piederošus uzņēmumus, gan kopsabiedrības, lai nodrošinātu iedzīvotājiem kvalitatīvus pakalpojumus. Tos, ko privātais sektors nespēj paveikt vai nozarēs, kur ir nepietiekama konkurence.
Pašvaldības koordinējot ar valsti, precīzāk sakot - izmantojot valsts resursus, ļoti daudz palīdz uzņēmējiem. Ne tikai jaunajiem, bet arī uzņēmumiem ar lielu pieredzi, lai tie spētu pielāgoties mainīgajiem apstākļiem pasaulē, palielināt darba vietu skaitu un eksportu. Šis arī ir viens no tiem jautājumiem, kam Latvijā vienmēr seko diskusija: “Vai pašvaldībām vajadzētu šajās jomās palīdzēt?”. Somi palīdz, un domāju, ka arī Latvijā noteikti vajadzētu rīkoties līdzīgi.
Iepazinām Somijas pieredzi bibliotēku un kultūras nozarē. Somi šai jomai pieiet diezgan pragmātiski, cenšoties izprast - cik daudz jādara pašvaldībai un cik daudz tomēr būtu jāiesaistās pašiem iedzīvotājiem. Jāteic, ka šajā jomā esam situācijā, ka bieži vien tradīciju dēļ, uzturam infrastruktūru ļoti mazam iedzīvotāju skaitam. Somi iet citu ceļu – piedāvā mobilos risinājums. Domāju, ka arī šajā ziņā mums ir ko mācīties.
Ļoti interesanti, ka vizītes laikā apmeklētajās izglītības iestādēs gan apmeklētāji, gan skolotāji un arī bērni tiek ielasti tikai pārvelkamajos apavos vai bez apaviem - zeķēs. Tas mazina putekļu daudzumu, atvieglo darbu apkopējam un uzlabo bērnu un darbinieku pašsajūtu. Domāju, ka šādi praksi mēs varētu ieviest arī Ērģemes pirmsskolas izglītības grupā. Šo ideju esmu jau apspriedis ar iestādes vadītāju Gitu Avoti.
Protams, ļoti nozīmīgi, ka vizītes laikā iegūti daudzi personīgie kontakti. Pašvaldībām, kuras apmeklējām, līdz šim bija maz sadarbības ar Latviju, bet somi ir ļoti atvērti kopīgiem sadarbības projektiem. Līdz ar to tas noteikti noderēs nākotnē.”