Aizvadītajā Vidzemes Inovāciju nedēļas 2023 laikā viens no apmeklētajiem pasākumiem bija Vidzemes plānošanas reģiona organizētā konference “Improvizācija inovācijai”, kas 22. februārī visas dienas garumā norisinājās Līgatnē. Konferencē uzstājās 11 eksperti, un to apmeklēja teju 100 dalībnieki – uzņēmēji no visdažādākajām nozarēm, augstskolu un zinātnes institūciju, kā arī valsts un pašvaldību iestāžu pārstāvji.
“Negaidītais sākas ar pārsteigumu un beidzas ar risinājumu,” tā Aija Iesalniece, uzņēmuma „Runas rāmis” dibinātāja un vadītāja, pielietojamās improvizācijas trenere un ieviesēja Latvijā, grāmatas “Improvizē savai izaugsmei” autore, stāstot par to, ka improvizācijā mēs svinam kļūdas. Vidzemes Inovāciju nedēļas konference “Improvizācija inovācijai” gan nebija negaidīts notikums, gluži pretēji – jau piekto gadu tas ir gaidīts pasākums visiem, kam aktuāla inovāciju attīstīšana un ieviešana uzņēmējdarbībā, zinātnē, organizāciju kultūrā un citur. Šogad par Inovāciju nedēļas līdz ar to arī konferences virstēmu tika izvēlēta improvizācija kā atbalstoša metode jaunu risinājumu meklējumos, kuras pārzināšana īpaši noder neparedzamos un mainīgos apstākļos, kuri mūsdienās kļuvuši par ikdienu.
Ingus Augstkalns, “Aerodium Technologies” un “CUBE Systems” grupas uzņēmumu līdzdibinātājs uzsvēra, ka radošs var būt katrs turklāt atšķirīgo un ierobežojošo var uztvert kā priekšrocību, ko izmantot savā labā – savas idejas pilnveidošanai un izmēģināšanai praksē. No skatuves dzirdēto pieredzi visprecīzāk raksturo vārdi – mērķtiecīga spēlēšanās ar vēju, kuras pamatā ir spēja būt radošam un neatlaidīgam.
Lai diskutētu par inovācijas izaicinājumiem Latvijā, uz konferences skatuves satikās augsta līmeņa eksperti: Eiropas Parlamenta deputāte Dace Melbārde, Irēna Emīlia Švilpe, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā ekonomikas padomniece, Jānis Ķīnasts, pilsētvides plānotājs un dizainers, Jaunā Eiropas Bauhaus balvas finālists un vēstnieks un Evija Taurene, Cēsu novada attīstības pārvaldes teritorijas plānošanas un stratēģiskās attīstības nodaļas vadītāja. Šoreiz par izaicinājumiem tika runāts caur ilgtspējīgas un apritīgas būvniecības prizmu, apskatot, kā Jaunais Eiropas Bauhaus un citas iniciatīvas var palīdzēt īstenot Eiropas Savienības Zaļā kursa un ANO ilgtspējīgas attīstības mērķus reģionālā līmenī. Diskusiju vadīja Gunita Ķiesnere, Vidzemes Augstskolas programmas "Ilgtspējīgu ēku būvniecība" direktore.
Ar apgalvojumu, ka “zināšanas dod drosmi un pārliecību par to, ka tiek pieņemti pareizie lēmumi” konferenci turpināja Ieva Siliņa, Ekonomikas ministres padomniece inovāciju un digitalizācijas jautājumos. No viņas auditorija arī saņēma praktiskus ieteikumus “radošuma muskuļa” trenēšanai ikdienā un padomus par to, kur atrast improvizēšanai noderīgus rīkus.
To, ka improvizēt var arī jomās, kurās nepieciešama skrupuloza plānošana un precīzi aprēķini, apliecināja Ogres Centrālās bibliotēkas (OCB) projekta īstenošanas stāsts, kuru auditorija uzklausīja ar lielu ieinteresētību. Par OCB celtniecību, sākot no idejas līdz pat nu jau iedzīvotāju ļoti iecienītai sabiedriskai ēkai pastāstīja Rūdis Rubenis, arhitekts RDPAD Rīgas pilsētas arhitekta dienestā, Jaunā Eiropas Bauhaus projekta Desire koordinators Rīgā un Edgars Asars, Ogres novada pašvaldības projektu vadītājs. Šī projekta īstenošanai ir vairāki veiksmes pīlāri, no kuriem divi – sadarbība un iedzīvotāju iesaiste, tādejādi uzzinot ēkas potenciālo lietotāju vajadzības un intereses. Tieši caur iedzīvotāju iesaisti, OCB ieguva papildus funkcijas, jo dialoga ar bibliotēkas darbiniekiem un iedzīvotājiem laikā uzzinātais projekta īstenotājus iedvesmoja izveidot atsevišķi un akustiski nodalītu zonu mazuļiem, ar papildus blakus telpu mazuļu aprūpei; pēc bērnu skicēm iekārtotu atpūtas telpu ar klinšu kāpšanas sienu; īpašu dzimtsarakstu nodaļu ēkas otrajā stāvā un privātās lasīšanas kabīnes ar platām palodzēm un no pārējās telpa atdalošiem aizkariem. OCB būvniecības kontekstā Ogres novada pašvaldību pavisam droši var uzlūkot kā labo piemēru Latvijā valsts pārvaldē ilgtspējīgu ēku būvniecībā izmantojot vietējos būvmateriālus un zināšanas.
Kā šīs konferences pēdējā, bet ne mazāk iedvesmojoša tika aplūkota drosmes tēma. “Drosmes runu” teica Inese Suija-Markova, Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietniece, Vidzemes plānošanas reģiona Attīstības padomes priekšsēdētāja vietniece, inovāciju vadības un radošuma konsultante. Inese Suija-Markova uzsvēra to, ka inovācija ir pragmatiska risku analīze un visiem klātesošajiem novēlēja pietiekami daudz drosmes sākt, uzņēmību turpināt, pie kļūdām nepadoties, bet no tām mācīties un, nokļūstot sasniegumu virsotnē, spēt to izbaudīt.
Noslēgumā konferences moderators Matijs Babris vienā teikumā ietērpa konferences esenci: “Inovācija ir datos un zinātnē balstīta drosme improvizēt.” “Jā, un”* tiekamies atkal nākamgad!
* "Jā, un" ir viens no pielietojamās improvizācijas pamatlikumiem. Tas nozīmē, ka ikviens piedāvājums (notikums, kas ar tevi notiek) ir jāpieņem pilnībā un tad tam jāliek klāt kaut kas no sevis, lai to virzītu uz priekšu. Vārdu savienojums “jā, un” rada vairāk iespēju un labāku sadarbību. Aija Iesalniece grāmatā “Improvizē savai izaugsmei”.
Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai.
Konferenci “Improvizācija inovācijai” organizē Vidzemes plānošanas reģions projekta “Uzņēmējdarbības atbalsta pasākumi Vidzemes plānošanas reģionā” un projekta “EUROPE DIRECT Vidzeme” aktivitāšu ietvaros.
Projekts “Uzņēmējdarbības atbalsta pasākumi Vidzemes plānošanas reģionā” tiek īstenots Vietējās attīstības, nabadzības mazināšanas un kultūras sadarbības programmā, ko līdzfinansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija, izmantojot EEZ grantus.
Projektu “EUROPE DIRECT Vidzeme” finansiāli atbalsta Eiropas Komisija. EUROPE DIRECT Vidzeme galvenais uzdevums ir sniegt Vidzemes iedzīvotājiem savlaicīgu un objektīvu informāciju par nozīmīgākajām aktualitātēm Eiropā, kā arī rosināt iedzīvotāju diskusijas par Eiropas nākotni.
Informāciju sagatavoja:
Sabīne Mieze, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā