Valkas novadpētniecības muzejā no 2024. gada 14. oktobra līdz 19. novembrim apskatāma izstāde “Latvijas valsts ģerbonim 100”. Tā ir Cēsu Vēstures un mākslas muzeja ceļojošā izstāde, kas papildināta ar Valkas novadpētniecības muzeja krājumu.
Valsts karogs un ģerbonis ir simboli, lai vienotu tautu. Ja par sarkanbaltsarkano karogu parlamentā un sabiedrībā diskusiju nebija, tad ģerbonis gan tā tapšanas, gan apstiprināšanas laikā izraisīja asas domu apmaiņas.
Latvijas valsts ģerboņa dzimšanas diena ir 1921. gada 15. jūnijs, kad Latvijas Satversmes sapulce pieņēma “Likumu par Latvijas Republikas karogu un ģerboni”.
2021. gadā, atzīmējot Latvijas valsts ģerboņa 100 gadus, Cēsu Vēstures un mākslas muzejs sagatavoja tā vēsturei veltītu izstādi.
Izstādē sniegts ieskats valsts ģerboņa rašanās un tā pielietošanas jautājumos, kā arī akcentēts konkrētu cilvēku devums Latvijas valsts ģerboņa veidošanā un popularizēšanā.
Saistībā ar Latvijas valsts ģerboņa izveidi 1921. gadā īpaši pieminams izcilais grafiķis profesors Rihards Zariņš (1869–1939). Viņš bija ne tikai valsts ģerboņa autors, bet arī viens no redzamākajiem jaunā ģerboņa ieviesējiem dzīvē un popularizētājiem.
Izstādē atainota valsts ģerboņa pielietošana bēgļu gaitās un trimdā pēc Otrā pasaules kara. Kā arī, iezīmēts sarežģītais ģerboņa atgūšanas ceļš Trešās Atmodas gados un peripetijas ar tā nostiprināšanu atjaunotās Latvijas Republikas likumdošanā.
Cēsu muzeja izstāde “Latvijas valsts ģerbonim 100” ir papildināta ar Valkas novadpētniecības muzeja krājumā esošajām laikmeta liecībām, kurās attēlots valsts ģerbonis. Tiek uzskatāmi parādīts, kā valsts ģerboni izmantoja dažādu iestāžu – izglītības, valsts pārvaldes institūciju u.c. – darbībā. Eksponēti gan dokumenti, gan fotogrāfijas, gan lietiskie priekšmeti. Var pārliecināties kā valsts ģerboni popularizēja izstrādājot vērtspapīrus, naudas zīmes, pastmarkas un citus valstiski svarīgus dokumentus.
Cēsu Vēstures un mākslas muzeja ceļojošo izstādi “Latvijas valsts ģerbonim 100” veidoja Cēsu muzeja speciālisti: autors Dr. hist. Tālis Pumpuriņš, kuratore Vija Rozentāle un mākslinieks Dainis Andersons.
Izstādes autori izsaka pateicību galvenajam sadarbības partnerim Latvijas Valsts vēstures arhīvam, kā arī Latvijas Valsts arhīvam, Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam, Latvijas Kara muzejam, Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejam, Latvijas Sporta muzejam, Latvijas Okupācijas muzejam, Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, Muzejam un pētniecības centram Latvieši pasaulē (LAPA) par sniegto informāciju un izstādē izmantotajiem materiāliem.
Izstāde ir ļoti vērtīga izmantošanai mācību procesam skolās.
No 21. oktobra līdz 17. novembrim izstādē notiks muzejpedagoģiskā programma. Pieteikšanās pie muzejpedagoģes Ilzes Eglītes: muzejs@valka.lv vai zvanot +371 26123980.
Izstāde atvērta: līdz 19. novembrim (ieskaitot)
pirmdienas – piektdienas 10:00 – 17:00
sestdienas 10:00 – 16:00
Ieejas maksa: 1,00 €;
pensionāriem, studentiem skolēniem 0,50 €
18. novembrī muzejs atvērts plkst. 10:00 – 15:00; ieeja bez maksas.