11. decembrī Valmierā noslēdzās Kickstart digitalizācijas treniņu cikls, kurā piedalījās 12 dalībnieki no 10 dažādiem uzņēmumiem, pārstāvot tādas nozares kā graudaugu vairumtirdzniecība, koka mēbeļu ražošana, tūrisms, PVC konstrukciju un logu ražošana, biškopība un aitkopība u.c. Šo mācību treniņu programmu, ko organizēja Eiropas digitālās inovācijas centrs, raksturoja praktiska pieeja un individuāli pielāgotu risinājumu izstrāde uzņēmumu digitālajai transformācijai.
Noslēguma nodarbībā dalībnieki prezentēja savus izstrādātos digitālās attīstības projektus, kas tapa mācību laikā. Uzdevums bija identificēt uzņēmuma lielākos izaicinājumus, rast tiem piemērotus digitālos risinājumus un salīdzināt esošo situāciju ar iespējamo pēc digitalizācijas procesa, tā demonstrējot uzņēmuma ieguvumus.
Prezentācijas vērtēja pieredzējuši eksperti – Ieva Kreile, EDIC kontaktpunkta Vidzemē vadītāja, Juris Čeičs, Valmieras attīstības aģentūras Digitalizācijas virziena vadītājs un Jānis Kurts, SIA IntelliTech īpašnieks un digitālo risinājumu izstrādātājs. Viņu mērķis bija ne tikai novērtēt un sniegt padomus, bet arī palīdzēt dalībniekiem pievērst uzmanību niansēm, kuras prezentācijās varbūt nebija pilnībā apskatītas, lai digitālā attīstība noritētu pēc iespējas veiksmīgāk.
Daži piemēri no prezentācijām. Graudaugu vairumtirdzniecības uzņēmums norādīja uz grūtībām klientu un piegādātāju datu pārvaldībā, kas apgrūtina piegāžu plānošanu un lēmumu pieņemšanu. Izvēlētais risinājums bija vienotas klientu pārvaldības sistēmas ieviešana, savukārt, tūrisma nozares pārstāvis piedāvāja risinājumu rezervācijas un klientu apkalpošanas procesu modernizācijai, izmantojot pašapkalpošanās kioskus un reāllaika rezervāciju sistēmu. Mēbeļu ražošanas uzņēmuma dalībnieks izcēla nepieciešamību digitalizēt ražošanas procesu pārvaldību un ieviest stratēģiju, kas ietver gan materiālu uzskaites automatizāciju, gan kvalitātes kontroles uzlabošanu.
Dalībnieki kā svarīgāko paši uzsver iespēju domāt dažādos attīstības termiņos, tā veidojot uzņēmuma digitālās attīstības vīziju. Augsti tiek novērtētas arī mentoru un kolēģu zināšanas un iespēja dalīties ar pieredzi. Viens no dalībniekiem sacīja: "Tagad ir skaidrība, ko man vairāk vajag, un kādā secībā sākt rīkoties." Kopumā tika izcelta arī "ledus iekustināšana" – pirmā soļa veikšana digitālajā transformācijā, kas līdz šim šķita sarežģīta vai attāla.
Aleksandrs Ļubinskis, viens no treniņa vadītājiem, norādīja: "Mācību laikā dalībnieki saprata, ka būtiskākais nav tikai izvēlēties rīku, bet gan sakārtot uzņēmuma vadības un procesu stratēģiju. Kad tas ir izdarīts, piemērotu tehnoloģiju izvēle kļūst daudz vienkāršāka un efektīvāka." Viņš piebilda: "Lai gan uzņēmumu pārstāvjus sākotnēji ir grūti iesaistīt šādās mācībās, pēc to apmeklēšanas dalībnieki atzīst, ka ieguvumi ir būtiski un viņi labprāt piedalītos līdzīgos pasākumos arī nākotnē."
Šis treniņu cikls ne tikai sniedza praktiskas iemaņas un skaidru redzējumu, bet arī motivēja dalībniekus domāt plašāk par digitālo transformāciju un tās iespējām. Tas ir būtisks solis, lai Vidzemes uzņēmumi spētu pielāgoties un konkurēt digitālajā laikmetā.
Pasākums notika projekta “EDIC: atbalsts digitalizācijai un mākslīgā intelekta attīstībai Latvijā” (Nr. 2.2.1.1.i.0/23/I/CFLA/001) un projekta “Development of AI – ICT for Manufacturing EDIH in Latvia” (Nr. 101083983) ietvaros.
Finansē Eiropas Savienība un Eiropas Savienība – NextGenerationEU. Tomēr paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas uzskatus un viedokļus. Par tiem nav atbildīga ne Eiropas Savienība, ne Eiropas Komisija.
Uzziņai: Atbalsts uzņēmējiem – Digitālo inovāciju centri Latvijā
Līdz 2026. gada vidum no dažādiem finansējuma avotiem Latvijas uzņēmumu digitalizācijai piešķirti vairāk nekā 183 miljoni eiro, tostarp no programmas „Digitālā Eiropa”, Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF), kā arī no Atveseļošanas fonda uzņēmumu digitalizācijai atvēlētais finansējums kopsummā sastāda vairāk nekā 13 miljonus eiro.
Eiropas Savienības programmā “Digitālā Eiropa” 2022. gadā savu darbību visā Eiropā sāka Eiropas Digitālās inovācijas centri (EDIC), divi no tiem arī Latvijā: “Latvijas Digitālais akselerators” fokusējas uz produktu inovācijām, sniedzot atbalstu jaunu digitālo platformu, preču un pakalpojumu dizainam, testēšanai un ieviešanai ražošanā, savukārt “Eiropas Digitālās inovācijas centrs Latvijā” koncentrējas uz atbalstu uzņēmumu esošo procesu pilnveidei, mārketinga un inovatīvu digitalizācijas risinājumu ieviešanai un attīstībai.
Centros iespējams saņemt padomus un testēt digitālās inovācijas, kā arī iegūt informāciju par sev nepieciešamā risinājuma izstrādi, attīstību. Izveidoti arī centru reģionālie kontaktpunkti, Vidzemē tie atrodas Valmierā un Cēsīs.
Vairāk par Kickstart digitalizācijas treniņiem: https://www.kickstart.lv/.