Par konstatētu vilka vai cita lielā plēsēja uzbrukumu mājdzīvniekiem vai mājlopiem nepieciešams ziņot pēc iespējas savlaicīgāk. Pirms Valsts meža dienesta speciālista ierašanās jāveic noteiktas darbības, kas sekmēs precīzāku uzbrucēja sugas noteikšanu.
Valsts meža dienests aicina par uzbrukumu ziņot pēc iespējas ātrāk, jo speciālistam notikuma vieta jāapskata tajā pašā vai nākamajā dienā, citādi zūd iespēja pārliecinoši noteikt uzbrucēja sugu. Ziņot ieteicams, zvanot konkrētās Valsts meža dienesta virsmežniecības inženierim medību jautājumos. Var ziņot arī citai Valsts meža dienesta amatpersonai vai vietējiem medniekiem, kuri informāciju var nodot tālāk pēc piederības.
Pirms ierašanās notikuma vietā Valsts meža dienesta speciālists sazināsies ar cietušo personu, lai iegūtu sākotnējo informāciju par uzbrukumu un vienotos par uzbrukuma vietas apskates tālāko norisi.
Gaidot dienesta speciālista ierašanos, cietušās personas tiek aicinātas ievērot noteiktas rīcības vadlīnijas:
- atstāt notikuma vietu neskartu (drīkst veikt tikai obligāti nepieciešamās darbības, piemēram, savainotā dzīvnieka ārstēšanu vai avārijas stāvokļa novēršanu);
- pārvietot ganāmpulku vai dzīvus palikušos dzīvniekus prom no uzbrukuma vietas;
- nepieļaut mājas suņu atrašanos uzbrukuma vietā;
- iespēju robežās pārklāt bojā gājušā dzīvnieka ķermeni ar kādu nosedzošu materiālu, piemēram, plēvi vai agroplēvi, lai saglabātu pēc iespējas vairāk pierādījumu par uzbrucēju.
Ierodoties notikuma vietā, Valsts meža dienesta speciālists apskatīs uzbrukuma vietu, izdarīs slēdzienu, aizpildīs lielo plēsēju uzbrukuma pārbaudes anketu un ievāks uzbrucēja DNS paraugus. Uzbrukums, kuru izmeklējis Valsts meža dienesta speciālists, tiek oficiāli atzīts par notikušu un kalpo par pamatu lielo plēsēju pieļaujamā nomedīšanas apjoma noteikšanai. Ievāktie DNS paraugi tiek nodoti Latvijas Valsts mežzinātnes institūtam (LVMI) “Silava” tālākai ģenētiskajai analīzei un zinātniskajai izpētei.
Valsts meža dienesta virsmežniecību (VM) medību inženieru kontaktinformācija:
Austrumlatgales VM – Lorija Pozņakova, tel. +371 26583666, lorija.poznakova@austrumlatgale.vmd.gov.lv
Centrālvidzemes VM – Andrejs Strods, tel. +371 26590962, andrejs.strods@centralvidzeme.vmd.gov.lv
Dienvidkurzemes VM – Jānis Okmanis, tel. +371 29190440, janis.okmanis@dienvidkurzeme.vmd.gov.lv
Dienvidlatgales VM – Līga Macijevska, tel. +371 25735751, liga.macijevska@dienvidlatgale.vmd.gov.lv
Rīgas reģionālā VM – Raimonds Fridvalds, tel. +371 29156825, raimonds.fridvalds@riga.vmd.gov.lv
Sēlijas VM – Ilga Spule, tel. +371 29111578, ilga.spule@selija.vmd.gov.lv
Zemgales VM – Egija Sisene, tel. +371 26184733, egija.sisene@zemgale.vmd.gov.lv
Ziemeļaustrumu VM – Laimonis Kļaviņš, tel. +371 29474104, laimonis.klavins@ziemelaustrumi.vmd.gov.lv
Ziemeļkurzemes VM – Guntis Millers, tel. +371 29189287, guntis.millers@ziemelkurzeme.vmd.gov.lv
Ziemeļvidzemes VM – Jānis Ročāns, tel. +371 26427353, janis.rocans@ziemelvidzeme.vmd.gov.lv
Valsts meža dienests ir vadošā iestāde meža ilgtspējai. Dienests uzrauga meža apsaimniekošanu un izmantošanu, medības reglamentējošo normatīvo aktu prasību ievērošanu, kā arī īsteno meža ugunsapsardzību un uzkrāj informāciju par mežu un tajā notikušo mežsaimniecisko darbību. Valsts meža dienests ir uz attīstību vērsta, mūsdienīgi domājoša iestāde, kura pārmaiņas un ikviena darbinieka profesionalitāti uztver kā gudru ceļu uz izaugsmi. Valsts meža dienests ir pārliecināts, ka pastāvēs, kas mainīsies. Valsts meža dienests ir zemkopības ministra padotībā esoša valsts pārvaldes iestāde.
Informāciju sagatavoja:
Iveta Pavziniuka
Valsts meža dienesta
sabiedrisko attiecību speciāliste