Pateicoties nodibinājuma “Fonds “Iespēju tilts”” (turpmāk – nodibinājums) aktīvai darbībai, Vidzemē ir paplašinājies sociālo pakalpojumu klāsts – nu arī Valmierā pieejams īslaicīgās sociālās aprūpes pakalpojums jeb “atelpas brīdis”[1]. Šī ir laba ziņa ikvienam vecākam, kuram ir bērns ar īpašām vajadzībām, jo līdz šim tuvākā vieta Vidzemē, kur atelpas brīža pakalpojumu varēja saņemt, bija Sigulda.
Iesākumā “Iespēju tilts” atelpas brīža pakalpojumu Valmierā (Garā ielā 10) piedāvās bērniem no 12 līdz 17 gadu vecumam (ieskaitot).
Zita Gustavsone, nodibinājuma “Iespēju tilts” valdes priekšsēdētāja stāsta, ka pirmie pakalpojuma saņēmēji būs valmierieši, kuri atelpas brīža pakalpojumu izmantos skolēnu brīvlaikā. Tā kā arī Zitai pašai ir meita ar īpašām vajadzībām, tad pakalpojums ticis veidots, ņemot vērā savu personīgo pieredzi un zināšanas par mērķgrupu. Z. Gustavsone atceras: “Nu jau manai meitai ir 26 gadi, taču, kad kļuvu par Valmieras bērnu un jauniešu invalīdu biedrības “Saulīte” vadītāju, reizēm bija nepieciešamība doties komandējumos, lai mācītos no citu valstu pieredzes, kā tur strādā ar šo mērķgrupu, kādas apmācību programmas ir skolās, kā tiek pielāgotas darbavietas u.tml. Taču toreiz ļoti aktuāls bija jautājums – kur komandējuma laikā atstāt bērnu, kurš jāpieskata nepārtraukti. Tolaik šādu pakalpojumu nebija, nācās lūgt ģimenes palīdzību – kādam bija jāņem brīvdienas darbā un meita jāuzrauga. Domāju, ka šis ir ļoti nozīmīgs pakalpojums to bērnu vecākiem, kuriem 24 stundas diennaktī savi bērni jāuzrauga, jo ir jārod mirklis arī sev. Sajūta, ka bērns ir atstāts drošās rokās, ir nomierinoša un beidzot, kaut uz pāris dienām, var atslābt un veltīt laiku sev.”
Nodibinājuma vadītāja aicina vecākus vispirms kopā ar bērnu paviesoties “Iespēju tiltā” un, pirms pakalpojuma izmantošanas, iepazīties ar apkārtējo vidi un darbiniekiem. “Šiem bērniem ir ļoti svarīgi būt jau zināmā vidē, tas nerada viņiem lieku stresu, un arī vecāki var daudz mierīgāku sirdi doties savās gaitās, zinot, ka bērns tikmēr labi pavadīs laiku un ka viss būs kārtībā,” norāda Z. Gustavsone.
Atgādinām, ka deinstitucionalizācijas projekta ietvaros apmaksātu atelpas brīža pakalpojumu līdz pat 30 diennaktīm gadā var saņemt ikviens bērns ar invaliditāti līdz 17 gadu vecumam (ieskaitot), kuram ir izsniegts VDEĀVK atzinums par īpašas kopšanas nepieciešamību. Turklāt vecākiem (t.sk. audžuvecākiem) tiek kompensēti arī transporta izdevumi nokļūšanai no savas dzīvesvietas uz pakalpojuma sniegšanas vietu un atpakaļ (kompensācija ietver gan izdevumus par degvielu, gan transportlīdzekļa nomu, specializētā transporta pakalpojumiem un sabiedriskā transporta pakalpojumiem). Aicinām vecākus un audžuvecākus doties uz savu pašvaldību (deklarētā dzīvesvieta) un vērsties sociālajā dienestā ar iesniegumu.
Jāpiebilst, ka “Iespēju tilts” atelpas brīža pakalpojumu ir gatavs sniegt arī pieaugušām personām ar garīga rakstura traucējumiem. Deinstitucionalizācijas procesa ietvaros apmaksātu atelpas brīža pakalpojumu var saņemt personas ar garīga rakstura traucējumiem, kuras izvērtētas un kurām individuālajos atbalsta plānos šis pakalpojums ir norādīts.
UZZINI VAIRĀK PAR DEINSTITUCIONALIZĀCIJU VIDZEMĒ: http://www.vidzeme.lv/lv/kas_ir_deinstitucionalizacija
Aicinām sazināties: par atelpas brīža pakalpojumu Valmierā: Zita Gustavsone, nodibinājuma “Fonds “Iespēju tilts”” valdes priekšsēdētāja, mob.t. +371 29904159; par deinstitucionalizācijas projektu Vidzemē: Ina Miķelsone, projekta “Vidzeme iekļauj” vadītāja, mob.t. +371 29289487, ina.mikelsone@vidzeme.lv
Informāciju sagatavoja: Anita Āboliņa, projekta “Vidzeme iekļauj” sabiedrisko attiecību speciāliste, Vidzemes plānošanas reģions, mob.t +371 29454752, anita.abolina@vidzeme.lv
[1] Atelpas brīdis ir īslaicīgs sociālās aprūpes pakalpojums, kas ietver bērna uzraudzību pašaprūpes nodrošināšanu, speciālistu konsultācijas un ēdināšanu četras reizes dienā, pastaigas un saturīgu brīvā laika pavadīšanu, sniedzot iespēju vecākiem pilnvērtīgi atpūsties, atstājot bērnu speciālistu uzraudzībā diennakti.