Valkas bibliotēkas novadpētniecības stendā līdz 31. martam būs apskatāma cirka māksliniecei Mudītei Krauklei veltīta izstāde “No cirka artistes piezīmēm. Mudītei Krauklei - 75”.
Ekspozīcija atklās, kā, pateicoties uzņēmībai un aizrautībai, meitene no Valkas spēja pārsteigt un priecēt cilvēkus daudzviet pasaulē un iedvesmot arī citus sapņot lielus sapņus.
Mudīte Kraukle savas 20 gadu profesionālās karjeras laikā bijusi vairāku cirku mākslinieciskajos sastāvos – arī Rīgas cirka. Turpinājumā savās atmiņās par Mudīti un viņas profesionālajām gaitām dalās bijusī Rīgas Cirka mākslinieciskā vadītāja un direktore Lolita Lipinska.
Mudītes Kraukles 7169 tikšanās ar skatītājiem
Savulaik par Mudīti un viņas partneri akrobātiskajā sieviešu duetā avīzēs rakstīja kā par pasaulē vienīgajām savā žanrā. Ja tā salīdzinoši paskaitītu, visticamāk, ka viņa būtu arī viena no visvairāk pasaules valstu apceļojušām latviešu cirka māksliniecēm.
No septiņu gadu vecuma darbojas Valkas kultūras nama pulciņā. Tur dejošanu un akrobātiku māca Ina Medne (1934-2014) – fantastiskas enerģijas cilvēks, ar kuru Mudītei izveidojas cieša draudzība cauri gadu desmitiem. Paralēli mācībām Valkas 1.vidusskolā Mudīte veiksmīgi trenējas arī šķēpa mešanā, trenējusies pie leģendārā Valentīna Mazzālīša, bijusi republikas jaunatnes čempione šķēpa mešanā un Latvijas izlases sastāvā piedalījusies pat Vissavienības skolēnu spartakiādē Minskā, izcīnot 4.vietu ar rezultātu 42,62 m (pirmajai vietai rezultāts bijis 44 m).
Bet akrobātika tomēr vilinājusi jo īpaši. Robežpilsētas Valkas-Valgas kultūras nama akrobātikas pulciņā Mudīte sadraudzējās ar igauņu meiteni Agnesi Reijlandi (1949-1994). Kamēr Mudīte ar vieglatlētiku, galda tenisu, volejbolu, slēpošanu un šķēpa mešanu, tikmēr Agnese bija nopietni nodarbojusies Valgas sporta vingrošanas sekcijā. Kā Mudīte pati man rakstīja savās vēstulēs: “Jāsaka, ka man akrobātika bija tikai hobijs – par cirku es nemaz nesapņoju. Vienkārši tas bija kaut kas tāls un nereāls. Mums vienkārši patika vingrot, taisīt “divniekus”, “četrniekus”, pat piramīdas un piedalīties visos koncertos, kas bieži notika mūsu pilsētā.”
Mudītes un Agneses akrobātiskajā pārī Mudītes pienākums - kā “apakšējai” noturēt partneri savās rokās, kamēr Agnese jeb “augšējā”, uzticoties partneres spēkam, droši veido dažādus līdzsvarus, špagatus, tiltiņus, stājas uz rokām. Mudītes un Agneses akrobātiskais pāris tapa laikā, kad sporta akrobātikā eksistēja tikai t.s. “jauktais pāris”, kurā izturīgā “apakšējā” pozīcijā bija vīrietis, kuram noturēt svara ziņā nelielu, vieglu meiteni savās rokās bija vien veiklības uzdevums. Bērnu un jauniešu cirka studijās lielākās, gados vecākās meitenes varēja pacelt savas mazās partneres. Bet profesionālās manēžas skatītāji skaļi aplaudē un sajūsminās tikai tad, kad redz, cik viegli un it kā rotaļājoties, ar smaidu pāra akrobātikas elementus izpilda divas augumā un formās līdzīgas mākslinieces.
Kad 1965.gada septembrī Valkas kultūras namā kārtējo reizi viesizrādēs ieradās “Kijevas cirks”, Valkas akrobātikas studija, protams, parādīja viesmāksliniekiem savas prasmes. Kā Mudīte pati raksta: “Mūsu ''Akrobātiskā etīde” jau tad bija pienācīgā līmenī, vajadzēja tikai noslīpēt kustības, saskaņot pārejas no viena elementa uz otru.” Kijevieši ieteica rakstīt “Kijevas cirka” direkcijai un piedāvāt savu numuru. Tā meitenes arī izdarīja, viņas izsauca uz Kijevu un tūlīt arī uzņēma mākslinieku sastāvā. 1966.gada februārī viņas sāka strādāt “Kijevas cirkā uz skatuves”. Kijevas direkcijai bija 15 mākslinieku kolektīvi. 1969.gada maijā notika 10 numuru atlase darbam Maskavā, Vissavienības sasniegumu izstādes Zaļajā teātrī. Kā Mudīte komentē: “Nu, Maskava ir Maskava, katram artistam tā ir vizītkarte visai nākamajai dzīvei. Tā bija arī ar mums – uzreiz “Sojuzgoscirk” direkcija mūs ieplānoja uz ārzemju braucieniem (Polija, Ungārija, Mongolija) un, kad atgriezāmies, mūs, protams, Kijevai neviens atpakaļ nedeva, bijām jau uzņemtas “Sojuzgoscirk” štatā un sākām braukāt pa lielajām arēnām (Ivanova, Gorkija, Jaroslavļa), bet 1970.gada septembrī – Vecajā Maskavas cirkā /tagad Maskavas Ņikuļina cirks - LL/, programmā ar J. Ņikuļinu un J. Durovu, vecāko. Tie bija neaizmirstami laiki. Vispār jau nokļūt kādā Maskavas cirkā ir ļoti grūti, jābūt vienam no diviem – vai nu lielam “blatam”, vai skaistam, oriģinālam numuram. Mums, ticamāk, bija otrais. Par to liecina kaut vai tas, ka nokļuvām Maskavā vēl divas reizes – 1972.gada vasarā Gorkija parka šapito (programmā bija arī jauniņš, tieviņš un bez bārdas Valentīns Dukuls), un turpinājumā līdz 1973.gada jūnijam – Jaunajā cirkā Ļeņina kalnos/tagad Lielais Maskavas Valsts cirks -LL/.” Sudāna, Sīrija, Irāka, Indija. Rīgas cirkā abas mākslinieces viesojās no 1972.gada decembra līdz 1973.g.martam.
1973.g. Agnese Rejlande apprecas un no cirka aiziet. Protams, Mudītes dzīvē tas ir krīzes brīdis un jaunas partneres meklējumi. 1974.gadu viņa nostrādā kopā ar Tamāru Bikanovu. 1974.gada septembrī-novembrī viņas kopā sāk strādāt tieši Rīgas cirka manēžā.
1975.gadā Mudīte Kraukle sāk strādāt kopā ar Gaļinu Korabļevu (tagad Čelnokova), kuru Mudīte atradusi Kuibiševā tikko pabeigušu 10.klasi. Viņas kopā nostrādāja 10 gadus. Arī Rīgas cirkā no 1979.gada novembra līdz 1980.gada martam programmā kopā ar “Latvijas cirka kolektīva” māksliniekiem. Radošajā ziņā periods kopā ar Gaļinu ir ļoti veiksmīgs. Ir triki, kurus Mudīte demonstrē tikai kopā ar Gaļinu. Bet Gaļina apprecas, pasaulē nāk dēls Antons, ar vīru Nikolaju tiek sagatavots savs numurs, turpmākie pirmie pieci gadi jauntapušajā Cirque Du Solei, nāk panākumi un jauna dzīve. Bet ar Gaļinu Mudītei ir ļoti cieša draudzība arī turpmāk. (Starp citu, pateicoties Gaļinas sūtītajai informācijai no pasaules lielākajiem cirka festivāliem, Mudītei izveidojās prāva videokolekcija, kuru 26 videokasetēs 2003.gadā Mudītes māsa uzdāvināja Rīgas cirkam. Jācer, ka tur tā arī tagad ir saglabāta).
Mudītei atkal partneres meklējumi. No 1985.gada septembra līdz aiziešanai izdienas pensijā 1985.gadā Mudītes partnere ir tikko Maskavas cirka skolu beigusī Nastja Varfolomejeva.
Pēdējā viesizrāžu pilsēta bija Saratova. Kā Mudīte saka: “Saratovu minēt jau nav tik svarīgi, jo tikpat varēja būt kāda cita pilsēta, kuras mainās ik pa 2-3 mēnešiem – tāda jau cirka artistu dzīve. Vienkārši iznāca steidzīgi pamest visu un braukt mājās, jo bija smagi slima mana māte. Viņa dzīvoja viena. Noteikti būtu strādājusi ilgāk un atvadu izrādes arī varbūt būtu Rīgā, kā tas bija citiem latviešu cirka artistiem...”
Mudīte ir saskaitījusi, ka cirkā bija aizvadītas vairāk kā 7 tūkstoši izrāžu. Precīzi – Saratovā bija 7169.izrāde!
Atgriezusies Valkā, Mudīte Kraukle atjaunoja bērnu cirka studijas darbību un, kā pati atzīst: “Pati es aktīvi sportoju. Vasara ar vieglatlētiku un GDA daudzcīņu, ziemā daudz spēlēju galda tenisu (rajona izlasē) un eju divreiz nedēļā uz baseinu. Tāda tā pensionāres dzīve.”
1987.gadā dzima Valkas kultūras nama cirka studija “Smaids”. Vēl aizvien Valkā bija akrobātikas un dejas labais gariņš Ina Medne, kas visus gadus palīdzēja Mudītei.
Bet Valkas cirka studijai “Smaids” ir savs atšķirīgs, tikai tai piemītošs šarms. Nodarbojoties galvenokārt tikai ar akrobātikas žanru – solo, “divnieku”, “trijnieku” un “četrnieku” numuriem, tapa ļoti rūpīgi, kustībās izkopti priekšnesumi. Mazās meitenes, špagatos labi izstieptām kājām, kā balerīnām nostieptiem kāju un roku pirkstiem, plūstošām kustībām, “Ave Maria” liegajai melodijai skanot, demonstrēja savu lokanību. Tas bija Mudītes rokraksts un studijas vizītkarte - bezgalīga iemīlēšanās Robertino Loreti balsī.
Bērnu un jaunatnes cirka festivālus un skates, kas kopš 1989.gada diezgan regulāri tika rīkoti Rīgas cirka manēžā, Mudītes Kraukles vadītā Valkas studija “Smaids” nevienu nav izlaidusi. Pati Mudīte tos papildināja ar meistarības paraugdemonstrējumu, ar kādu no talantīgākajām un drošākajām meitenēm parādot savu “pāra akrobātikas skolu”.
Mudītes Kraukles cirka studija “Smaids” turpina darboties arī šodien, to vada viena no bijušajām Mudītes audzēknēm Ludmila Ņevečerja.
1997.gadā Valkas kultūras namā svinīgi tika atzīmēta Mudītes 50.dzimšanas diena.
“Šogad radiņi man taisās dāvināt biļeti uz Operu, kad tur 16.februārī dziedās man bērnības elks Robertino!”- pirms 1999.gada dzimšanas dienas Mudīte man sajūsmināta rakstīja. Lai šī balss ir sveiciens Mudītei Krauklei arī 75.dzimšanas dienā!
Lolita Lipinska