Valkas pilsētas kultūras nama (Em. Dārziņa ielā 8, Valka) 1. stāva foajē 17. janvārī, plkst. 18.00, tikšanās ar gleznotāju un liliju selekcionāru Gunti Grantu, pasākumā būs apskatāma viņa darbu izstāde “Harmoniskā nostaļģija”.
- Guntis Grants dzimis 1959. gadā Rīgā grafiķa un ilustratora Viestura Granta un tēlnieces Ilgas Granta ģimenē. Tēva mudināts, pagājušā gadsimta 70. gadu beigās viņš veidoja savus pirmos grāmatu grafiskos noformējumus, bet tas palīdzēja saprast, ka īstais ceļš tomēr būs glezniecība.
Jaunībā aizrāvusi glezniecība, bet, tā kā daudz slimojis, studijas Mākslas akadēmijā aizstājis ar privātstundām pie māksliniekiem.
No 1978.-1989. gadam Guntis apgūst glezniecību pie latviešu tonālās glezniecības meistara Bruno Celmiņa studijā. Paralēli 6 gadus mācības zīmēšanas studijā pie atzītā zīmēšanas pedagoga Vitālija Karkunova. Vēlāk konsultācijas glezniecībā pie vecmeistariem Imanta Vecozola un Viļa Ozola.
- Guntis jau 33 gadus audzē lilijas, 21 gadu – dienziedes. Dārzā priecē arī viņa izkoptie īrisi un no mežiem pārnestās, vēlāk paša selekcionētas pārsteidzoši skaistās vizbulītes – violetas, baltas ar zilu, rozā. Viņš laika gaitā sīki izpētījis puķu lološanas knifiņus, viss ziedošais ir tuvs Gunta sirdij. Lai ko izaudzētu, arī puķkopībā viss sākas ar stādīšanu. Guntis teic, ka pirmais darbs ir liliju sīpolu dēstīšana – jebkurā mēnesī, kad zeme nav sasalusi.
“Kādreiz man jautā, kādu augsni vajag lilijām. Nav svarīgi, kādu. Tās aug arī baltā smiltiņā, pats esmu tādā audzējis. Un esmu redzējis skaistas lilijas augam Latvijas mālā – tādā, no kura var arī kaut ko veidot. Tāpat šīs puķes ziedēs arī purva malā tīrā kūdrā. Visos gadījumos vietā, kur lilijas aug, zeme jāpielabo. Ja barības vielu trūkst vai tās nav sabalansētas, tad gan lilijām nepatīk,” skaidro Guntis.
Lilijas daudz nav jālaista, šajā ziņā puķkopis paļaujas uz lietavām, bet, ja uzbrūk nopietns sausums, tad gan jāpadzirda.
“Lai selekcionētu lilijas, sākums ir pavisam vienkāršs: vajag atcerēties skolas gudrības – kas ir putekšņi un kas drīksna, un kur tos var atrast. Tad ņem no vienas šķirnes putekšņus un liek otrai uz drīksnas. Jāatceras, ka lilijas krustojas ar sev līdzīgas grupas kaimiņienēm. Ir tādas grupas, kas vispār neražo sēklas, piemēram, OT lilijas. Dažādu grupu lilijas savā starpā nav jēgas krustot. Izdarīt to, protams, var, bet tad nepieciešama laboratorija ar mēģenēm un mikroskopiem. Dārzā var krustot lilijas, kas pieder vienai grupai, kaut gan nav garantijas, ka būs sēklas,” pieredzē dalās. Selekcionārs.
“Tas ir patiesi interesants process visu vecumu puķu mīļotājiem. Dažkārt cilvēki gados gan saka: “Es jau arī gribētu kaut ko izveidot, bet ko nu vairs!” Tā domāt ir aplami. Es selekcionēju kopš tā brīža, kad iesāku stādīt lilijas, un man ir vairāk par 300 paša veidotu šķirņu,” lepojas selekcionārs. Paletē viņa lilijām ir visas krāsas, izņemot zilo – ģenētiski šiem ziediem tā nav iespējama.
- Guntis novēl visiem ne tikai aizrauties ar darbiem, bet arī atrast laiku priecāties par ziedu dāvāto skaistumu un nesteidzīgi izbaudīt to neatkārtojamo smaržu aromātu.
Aicinām visus mākslas un ziedu cienītājus uz tikšanos ar Gunti Grantu.