12.11.2020
Ērģemes pagasta lauksaimniekam Mārtiņam Kreilim piešķir Atzinības krustu

Valsts prezidents Egils Levits un Ordeņu kapituls 2020. gada 30. oktobrī nolēma par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts labā apbalvot ar Atzinības krustu un iecelt par komandieri Valkas novada Ērģemes pagasta lauksaimnieku, zemnieku saimniecības “Dambīši” vadītāju Mārtiņu Kreili, vēsta paziņojums Latvijas valsts prezidenta mājaslapā.

 

Ierosinājumu par apbalvojuma piešķiršanu M.Kreilim par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas lauksaimniecības un lauku vides attīstībā iesniedza Ērģemes un Kārķu pagastu pārvalžu vadītājs Pēteris Pētersons.

 

M. Kreilis ir viens no sabiedriski aktīvākajiem lauku uzņēmējiem – zemniekiem Valkas novadā. Viņa vārds atpazīstams pagasta, novada, Vidzemes, kā arī Latvijas mēroga lauksaimnieku aprindās. Dzimis, audzis, ieguvis pamatizglītību Ērģemes pagastā, pēc tam profesionālu lauksaimniecības izglītību ieguvis Priekuļu lauksaimniecības tehnikumā un Latvijas Lauksaimniecības akadēmijā. Atgriežoties dzimtajā pagastā, sākotnēji viņš darbu uzsāka vietējā kolhozā kā ekspluatācijas inženieris. Taču drīz vien, mainoties valsts iekārtām, mainījās arī saimniekošanas formas. Uz bijušā kolhoza bāzes tika izveidota SIA “Zeme”. Vietējā sabiedrība jau tobrīd novērtēja Mārtiņa Kreiļa profesionalitāti un organizatora spējas, uzticot viņam valdes priekšsēdētāja amatu.

 

Atmodas sākumā, atgūstot dzimtas īpašumus, tika izveidota zemnieku saimniecība “Dambīši”, kura, mērķtiecīgi attīstoties, šobrīd jau apsaimnieko 700 hektārus. Ļoti nozīmīgi ir tas, ka Mārtiņš Kreilis ne tikai attīsta savu saimniecību, bet viņa darbība veicina visa pagasta un novada lauksaimnieku attīstību. SIA “Zeme” 1999. gadā izbeidza darbību. Tika izveidota kooperatīvo sabiedrība “Ērģeme”, kur atkal valdes priekšsēdētāja amats tika uzticēts Mārtiņam. Piesaistot Eiropas fondu finansējumu, tika rekonstruēta kalte. Šobrīd kooperatīvā “Ērģeme” ir jau vairāk nekā 40 biedru. Kooperatīva veiksmīga darbība Mārtiņa Kreiļa vadībā ir garants graudkopības produkcijas žāvēšanai, realizācijai un sēklas materiāla uzglabāšanai ļoti daudziem zemniekiem ne tikai Ērģemes, bet arī apkārtējo pagastu zemniekiem. Tas ir veicinājis, ka Ērģemes pagastā un Valkas novadā ir nevis dažas lielas saimniecības, bet pietiekami daudz nelielu, spēcīgu saimniecību, kas ir nozīmīgi un nepārvērtējami lauku vides attīstībai. Mārtiņa Kreiļa profesionalitāti apliecina arī tas, ka vairākkārt zemnieku saimniecībā “Dambīši” ir notikušas Lauku dienas. Šajos pasākumos ar saimniekošanas pieredzi bijusi iespēja iepazīties interesentiem no visas valsts.

 

Gadu desmitiem M.Kreilis ir veicinājis sabiedrisko, kultūras un sporta dzīvi, piedaloties un atbalstot pasākumus ne tikai Ērģemes pagastā un Valkas novadā. Ar unikālajām aktivitātēm sporta klubā “Petanks Ērģeme” Mārtiņš veicinājis šī sporta veida attīstību visā Latvijā un tā iziešanu starptautiskajā arēnā.

 

Par valsts apbalvojumu pasniegšanu Ordeņu kapituls lems pēc valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas beigām un noteikto ierobežojumu atcelšanas, paziņojot par to oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

 

Apsveicam Mārtiņu Kreili ar nozīmīgo apbalvojumu!

 

Informāciju sagatavoja:

Pēteris Pētersons,

Ērģemes un Kārķu pagastu pārvalžu vadītājs

 

Ivo Leitis,

Valkas novada domes

Sabiedrisko attiecību speciālists

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.