16.04.2020
Borisa un Ināras Teterevu fonds mājsaimniecībām Vidzemē palīdzēs uzlabot savus dzīves apstākļus

Neraugoties uz īpašo situāciju Latvijā un visā pasaulē, ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu 12 bezpeļņas organizācijas arī šogad palīdzēs grūtībās nonākušajām ģimenēm veikt zemkopības darbus pārtikas sagādāšanai savam saimes galdam. Vismaz 250 mājsaimniecības saņems sēklas, stādus, darbarīkus un mēslojumu, kā arī padomus dārzkopībā. Darbos iesaistīsies cilvēki arī Valkas, Siguldas, Raunas un Amatas novados.

 

Noslēdzoties Borisa un Ināras Teterevu fonda projektu konkursam programmā “Pats savam SAIMES GALDAM”, atbalstu ieguva 12 bezpeļņas organizācijas. Šosezon tās savos reģionos īstenos projektus, dārzkopības darbos iesaistot vismaz 800 uzņēmīgus un rosīgus savas apkaimes iedzīvotājus 17 novados Vidzemē, Latgalē, Kurzemē un Zemgalē.

 

Borisa un Ināras Teterevu fonds šiem darbiem piešķīris grantus 18 220,- eiro apmērā. Atbalstīti 5 projekti Kurzemē, 4 projekti Vidzemē, 1 projekts Zemgalē un 2 projekti Latgalē.

 

Organizācijas sarūpēs sēklas, stādus un dārza kopšanas piederumus gan novada trūcīgo ģimeņu piemājas dārzu ierīkošanai, gan biedrību pārziņā esošo dārzu apstādīšanai. Visas vasaras garumā ģimenes saņems konsultācijas par dārza kopšanu, savukārt rudenī – par ražas uzglabāšanu ziemai un konservēšanu.

 

Vidzemē atbalstu saņems 4 organizācijas:

 

Valkas novada Kārķu pagasta iniciatīvas veicināšanas biedrība “Ugunspuķe” aptvers 10 Kārķu pagasta sociālā riska ģimenes. Tās projektā saņems nepieciešamo mazdārziņu ierīkošanai un darba rezultātā sarūpēs veselīgu pārtiku – dārzeņus, garšaugus, ogas, katra ģimene vidēji 200 kg apjomā. Ģimenes, uzklausot speciālistu padomus, iegūs jaunas prasmes pārstrādāt izaudzēto ražu, to apvienojot ar meža veltēm, tādējādi ievērojami palielinot ziemas pārtikas krājumus. Uzlabosies prasmes kopt dārzu, īpašu uzmanību veltot prasmēm audzēt dārzeņus lecektīs, siltumnīcās un augstajās dobēs, tādējādi nodrošinot dārzeņu ražu visas sezonas laikā. Biedrības pārstāvji ir pārliecināti: “Projekta galvenais rezultāts un ieguvums – cilvēkos uzplaukst cerība, ģimenes top rosīgākas un līdz ar to laimīgākas.”

 

Siguldas biedrības „Cerību spārni” projektā 30 Siguldas novada cilvēki ar invaliditāti padomdevēja vadībā uzlabos esošās dārzkopības iemaņas un apgūs jaunas, tādējādi attīstot patstāvīgai dzīvei nepieciešamās prasmes un veicinot dzīves apstākļu uzlabošanos. Dalībnieki veiks dažādus dārza darbus – augsnes sagatavošanu, sēšanu, stādīšanu, ravēšanu, augu mēslošanu u.c. Vasaras laikā viņi rūpēsies par iesēto ražu, laistot un novācot, kā arī sagatavos ziemai izaudzēto ražu. Tā tiks izlietota cilvēku ar invaliditāti vajadzībām, kopīgu ēdienreižu gatavošanā biedrības dienas centrā un grupu mājā. “Projekta īstenošanas rezultātā paaugstināsies mērķa grupas pašpalīdzības spējas, lai nodrošinātu ikdienas vajadzības, kas uzlabo viņu dzīves apstākļus, tādējādi mazinot atkarību no pašvaldības sociālā dienesta un citu organizāciju palīdzības,” pauž projekta autori.

 

Savukārt “Pestīšanas armijas” Drustu korpuss parūpēsies par 14 Raunas novada ģimenēm ar zemiem ienākumiem. Projekts dos viņiem iespēju izaudzēt ekoloģiski tīrus dārzeņus un saknes, ogas un augļus, ko lietot uzturā, sagatavot pārtikas uzkrājumus aukstajam periodam, tādejādi bagātinot savu ēdienkarti. Daļa no projekta dalībniekiem, kuriem līdz šim nebija prasmju dārzniecībā, tās vismaz daļēji apgūs. Savukārt ģimenēm ar bērniem, tā būs iespēja, darbojoties kopā, lietderīgi pavadīt laiku un kopīgi apgūt dzīves prasmes. Organizācija cer, ka ar šo projektu cilvēki kļūs motivētāki un pārliecinātāki par savām spējām.

 

Amatas novada Nītaures senioru biedrība “Labākie gadi” aptvers 15 Nītaures novada mājsaimniecības. Seniori un viņu ģimenes locekļi pavasarī saņems sēklas, stādāmo materiālu, minerālmēslus un dārza piederumu. Visu sezonu rosīgi strādās, lai vasarā, rudenī un ziemā varētu lietot pārtikā izaudzētos dārzeņus. Organizācija pauž: būtiski, ka papildus šim materiālajam ieguvumam cilvēki gūs daudz pozitīvu emociju, kā arī iespēju dalīties pieredzē par dārzeņu sēšanu, aprūpi un pārstrādi.

 

Par visiem atbalstītajiem projektiem lasiet Borisa un Ināras Teterevu fonda mājaslapā.

 

Atbalstu saņēmušās organizācijas atzīst, ka tas būs liels atspaids ģimenēm. Ziemas periodā lielākais slogs ir tekošo rēķinu par komunālajiem pakalpojumiem apmaksa. Tādēļ, iestājoties pavasarim, daudziem mazturīgajiem ir ierobežotas iespējas iegādāties visu nepieciešamo sēklu un stādu materiālu, lai vasarā varētu paši parūpēties par savu iztikšanu turpmākajā laika posmā. Aktivitātēm ir arī ilgtermiņā labums, jo ģimenes pašas mācās plānot, stādīt, ravēt, novākt, konservēt, kā arī analizēt un domāt par nākamajiem darāmiem dārza darbiem un uzlabojumiem turpmākajos gados.

 

Turklāt projektu dalībnieki saņems arī “Saimes galda rokasgrāmatu” (https://ej.uz/SaimesRokasgramatu) – palīgu ģimenēm, kā labāk saimniekot mazdārziņā. Rokasgrāmata veidota, ieklausoties Bulduru dārzkopības vidusskolas pasniedzējas Eleonoras Mārciņas padomos.

 

Savukārt 2019. gadā atbalstu saņēma 12 organizācijas. Lai arī gada sākumā organizācijas plānoja zemkopības darbos iesaistīt 206 mājsaimniecības (800 cilvēkus), rezultāti izrādījušies izcilāki - 2019. gadā projektos piedalījās 287 mājsaimniecības, aptverot 1'101 personu, viņu skaitā ir 467 bērni. 

 

Viena ģimene apsaimniekoja vidēji 400 kvadrātmetrus zemes. Visbiežāk ģimenes izvēlējās audzēt kartupeļus, burkānus, tomātus, sīpolus, bietes un gurķus. Aicinām iepazīties ar infografiku par rezultātiem.

 

Programma “Pats savam saimes galdam” izveidota 2017. gadā kā turpinājums programmas “Maizes rieciens” (2013-2016) aktivitātei “Atbalsts līdzdarbībai” - 28 projektos iesaistījās 2`500 cilvēki, kuri pašu spēkiem audzēja dārzeņus un augļus savas saimes galdam vai guva papildu ienākumus ģimenes vajadzībām. Plašāk par programmu lasiet vietnē: www.saimesgaldam.lv

 

 

Uzziniet vairāk par iepriekš sekmīgi īstenoto projektu rezultātiem video stāstos:

-          projekts "paši VARAM – paši DARĀM" Talsos,

-          projekts „Pavasara diena gadu baro” Viduslatgalē,

-          projekts "Dari, baudi, dalies Kandavas novadā!".

 

Borisa un Ināras Teterevu fonds. Mecenātu Borisa un Ināras Teterevu 2010. gadā nodibinātais ģimenes labdarības fonds atbalsta izcilas un sabiedrībai noderīgas iniciatīvas un veicina kultūras, mākslas un izglītības attīstību Latvijā un pasaulē.  Plašāka informācija: www.teterevufonds.lv.

 

Informāciju sagatavoja:

Diana Bogdanova

Sabiedrisko attiecību speciāliste

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.