20.10.2014
Valkā notiek sagatavošanas darbi Kārļa Ulmaņa pieminekļa uzstādīšanai

Vēl šogad 15. novembrī Valkā, Lugažu laukumā  uzstādīs pieminekli pirmajam Latvijas Ministru prezidentam Kārlim Ulmanim. Pirms nozīmīgā notikuma notiek sagatavošanas darbi pieminekļa uzstādīšanai. K. Ulmaņa krūšutēls būs veidots pēc Kārļa Zāles 1937. gada meta, cirsts Somijas granītā, un tas būs 2,30 metru augsts.

SIA “Valkas būvnieks” būvdarbu vadītājs Pēteris Gudrinieks portālam valka.lv pastāstīja, ka strādnieki jau ir demontējuši vecās padomju laika betona plāksnes un iebetonējuši pamatus piemineklim. Šobrīd akmeņkaļi uzstāda pieminekļa granīta plāksnes. Apkārt piemineklim paredzēts izveidot senlaicīgu bruģi. Domes izpilddirektora vietnieks Guntis Bašķis pastāstīja, ka akmeņi bruģa izveidošanai jau ir sagādāti un laukums būs gatavs jau novembra sākumā. Krūšutēls būs apgaismots ar diviem gaismekļiem. To uzstādīšanu veiks SIA “Varikons”.

Valku kā vispiemērotāko vietu piemineklim 2013. gada rudenī ieteica novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis. Pašvaldības vadītājs norādīja, ka 1917. gada beigās Valkā dibināta latviešu partiju politiska organizācija – Latviešu Pagaidu nacionālā padome (LPNP), kas pieņēma deklarāciju par apvienotas un autonomas Latvijas izveidošanu Vidzemes, Kurzemes un Latgales latviešu apriņķos. Ar to šī pilsēta uzskatāma par Latvijas valstiskuma šūpuli un K. Ulmaņa piemineklis Latvijas sabiedrībai to atgādinās.

Kā iepriekš ziņots, sākotnēji pieminekli bija paredzēts uzstādīt Turkmenistānā, bet pēc tam dāvāt Liepājai. Rīgas Latviešu biedrības un nacionālās kultūras attīstības fonda (RLBNKAF) valdes priekšsēdētāja Mirdza Stirna informē, ka atklāšanas datums saskaņots ar Valsts prezidenta kanceleju, jo ceremonijā plānota Valsts prezidenta Andra Bērziņa piedalīšanās. 15. novembris izvēlēts galvenokārt tāpēc, ka 18. novembrī Latvija svin proklamēšanas dienu.

Informāciju sagatavoja Zane Brūvere

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.