Pašvaldība
Ērģemes viduslaiku pils Ziemeļu tornis
Nacionālais attīstības plāns 2020. Eiropas Savienība

Jau pagājušajā gadā tika pabeigti Eiropas Savienības līdzfinansētā projekta „Kultūra, vēsture, arhitektūra Gaujas un laika lokos” ietvaros plānotie Ērģemes viduslaiku pils Ziemeļu torņa atjaunošanas un restaurācijas darbi, tas ir, izbūvēta jauna jumta konstrukcija un dakstiņu jumts, uzstādīts vējrādis, iebūvētas jaunas galvenās ieejas durvis, izbūvēta grīda 4.stāvā, strēlnieku kameras ar slēģiem, kā arī uzstādīta zibensaizsardzība, bet lai Ziemeļu tornis būtu atjaunots pilnībā, vēl ir jāveic 2. un 3.stāva atjaunošana, kā arī elektrības izbūve.

Ērģemes pils ir vienmēr atvērta apmeklētājiem, bet Ziemeļu tornī var ieiet, tikai apmeklējumu piesakot.

Šogad turpinās kampaņa “Atrastā Latvija”, kuras jaunā sezona tiks atklāta 6. jūlijā un turpināsies līdz pat septembrim, ieskaitot. Ērģemes pilsdrupas kopā ar citiem 66 dabas un kultūras mantojuma objektiem, ir viens no apskates objektiem projektā “Atrastā Latvija”. Projekta laikā izveidotajā tīmekļa vietnē ir pieejama informācija par katru objektu. Kartē tie ir sagrupēti septiņos maršrutos - “Baltijas ceļš”, “Gaismas ceļš”, “Daugavas ceļš”, “Jēkaba ceļš”, “Māras ceļš”, “Līvu ceļš”.

Ērģemes pilsdrupas ir viens no “Baltijas ceļa” maršruta objektiem un sadarbībā ar Valkas novadpētniecības muzeju un Valkas novada vides un dizaina reklāmas speciālisti Madaru Salmu, esam uzsākuši ekspozīcijas Baltijas ceļš izveidi, kura tiks izstādīta Ērģemes pilsdrupās.  1989. gada 23. augusta vakarā Baltijas ceļā stājās vairāki simti tūkstoši latviešu, lai, sadodoties rokās ar igauņiem un lietuviešiem, visai pasaulei parādītu savu gribu būt brīviem. Šajā pasākumā piedalījās daudzi mūsu iedzīvotāji.

Vienošanās par Eiropas Savienības līdzfinansētā projekta „Kultūra, vēsture, arhitektūra Gaujas un laika lokos” (Nr. 5.5.1.0/17/I004) īstenošanu, kas paredz atjaunot deviņus valsts nozīmes kultūras mantojuma objektus septiņu pašvaldību administratīvajās teritorijās, starp Siguldas novada pašvaldību un Centrālo finanšu un līgumu aģentūru tika parakstīta 2018.gada 5.martā.  Valkas novada dome, Cēsu, Amatas, Pārgaujas novadu pašvaldības, Valmieras pilsētas pašvaldība, Rubenes Evaņģēliski luteriskā draudze, Cēsu Svētā Jāņa lauku evaņģēliski luteriskā draudze un Valmieras Svētā Sīmaņa evaņģēliski luteriskā draudze ir Siguldas novada pašvaldības partneris projekta īstenošanā. Projekta ietvaros paredzēts ieguldījums deviņos valsts nozīmes kultūras mantojuma objektos, saglabājot un atjaunojot to vērtības, kā arī paaugstinot to pieejamību sabiedrībai un radot jaunus, mūsdienīgus pakalpojumus.

Projekta „Kultūra, vēsture, arhitektūra Gaujas un laika lokos” Valkas novada pašvaldības projekta budžets ir 224 225.82 EUR, tai skaitā projekta attiecināmās izmaksas ir 117647,06 EUR, no kurām ERAF līdzfinansējums ir 100000 EUR.

 

Informāciju sagatavoja:

Gunta Smane

Attīstības un projektu daļas vadītāja – nodaļas vadītāja vietniece