20.04.2017
Valkā viesosies “Citādās vēstures” autors Māris Linde

19. maijā plkst. 17.00 Valkas bibliotēka aicina uz grāmatas “Baltijas sacelšanās. Impēriju lāsts” atvēršanu. Viens no tās autoriem – novadpētnieks Ojārs Ozoliņš (1929-2014) Valkā dzīvojis skolas gados. Otrs autors ir Māris Linde, ar viņu varēs tikties pasākumā.

 

Vēstures izzinātājs Māris Linde līdz šim Valkas pusē mazāk pazīstams. Tāpēc piedāvājam nelielu ieskatu viņa darbības lauciņā.

 

Māris Linde dzimis Kurzemes mazpilsētiņā Aizputē laikā, kad pamalē dunēja kauja par Kurzemes cietoksni, bet pa logu varēja redzēt lielgabalu, kurš sargāja Akmens tiltu. Viņa vecākiem Rīgā čekisti atnāca pakaļ jau pirmajā izvešanā, taču mātei izdevās pārliecināt, ka viņu meklētais cilvēks ar kroplīgi izrunāto vārdu dzīvo augstāk, un kamēr viņi kāpa uz piekto stāvu, izmuka ar to, kas mugurā, paķērusi padusē nesen dzimušo brālīti...

 

Tas viss saglabājās ģimenes atmiņās un kopā ar blakus ļaužu pārdzīvoto izveidoja viņa sapratni par notiekošo, radīja pārliecību, ka pastāv divas pasaules – viena tā, kura kādreiz ir bijusi un otra – kura valda visapkārt.

 

Tas arī noteica patiesības meklējumus, kas vēstures izpētes veidā pamazām krājās, lai, pienākot iespējai, pārtaptu “Citādās vēstures” 15 sējumos. Patiesībā tie ir pamats mūsdienīgas Latvijas vēstures uzrakstīšanai.

 

“Aplūkojot kādu vēsturisku notikumu, mums ir jāuzdod sev jautājumi. Kāpēc tas notika? Kā tas notika? Kā tas varēja notikt? Vēsture ir saistoša, bet ļoti bīstama zinātne. Tā ļauj veidot cilvēku prātus vai nu radot patriotismu, vai svešām interesēm kalpojošu mankurtu baru, ar ko viegli manipulēt, kas it sevišķi spilgti parādās mūsdienās,” raksta Māris Linde. Viņa vēlme ir izveidot neatkarīgu vēstījumu par notikumiem baltu pagātnē, nomainot līdz šim valdījušo svešo vēstures skolu un pat pasūtījuma vēstures maldus pret nepārveidotajā vēsturē balstītu nācijas vēsturisko apziņu.

 

Par Ojāru Ozoliņu Māris Linde teicis: “Viņa atmiņas ir spilgta liecība par notikumiem, kuri citādi tiktu aizmirsti.” Abi iepazinušies, darbojoties atjaunotās Latvijas Aizsargu organizācijā. Ozoliņš, būdams jau sirmā vecumā, uzticējis savas atmiņas Mārim Lindem. “Baltijas sacelšanās” ir stāsts par pretošanās kustību Otrā pasaules kara gados, nozīmīgi notikumi risinājušies arī Valkā. Par to var lasīt grāmatā.

 

Par jauno izdevumu Māris Linde raksta: “Šis notikums ir viens no maniem “lielajiem brīžiem” – balva par paveikto darbu. No grāmatu rakstīšanas un izdošanas neiegūstu ne centu, ļaužu uzticēšanās un interese, kuru es piedzīvoju pat no pilnīgi svešiem cilvēkiem, ir mana samaksa.”

 

 

 

Informāciju sagatavoja:

Valkas novada Centrālās bibliotēkas

Lasītāju apkalpošanas nodaļas vadītāja

Līga Rozīte

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.