02.09.2019
LIZDA aicina iedzīvotājus parakstīties par pirmsskolas pedagogu algu izmaksu no valsts budžeta

Jaunais mācību gads Latvijas pirmsskolas izglītības iestādēs sāksies ar pārmaiņām, jo izglītības vadlīnijas paredz citādu pieeju bērnu skološanā pirmsskolā un  mainīsies arī skolotāja loma mācību procesā. Tomēr atalgojuma ziņā pirmsskolas pedagogi uz lielām pārmaiņām vismaz pagaidām cerēt nevar. Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) iestājas par atalgojuma palielināšanu pirmsskolas pedagogiem.

 

Platformā Manabalss.lv LIZDA vāc iedzīvotāju parakstus iniciatīvai “Novērst diskrimināciju pirmsskolas izglītības pedagogu nodarbinātībā”. Iniciatīvas mērķis ir panākt, lai pirmsskolas pedagogiem atalgojuma izmaksu nodrošinātu valsts. Šobrīd pirmsskolas pedagogiem darba algu izmaksā pašvaldības un tas pedagogus bērnudārzos nostāda nevienlīdzīgā situācijā, salīdzinot ar pedagogiem skolās, kur algu maksā valsts. Proti, pirmsskolas pedagogu maciņa biezums ir atkarīgs no pašvaldības izpratnes un finansiālās rocības.  “Mūsu mērķis ir panākt, lai starp pedagogu skolā un pedagogu pirmskolā tiktu ielikta vienlīdzības zīme gan atalgojuma ziņā, gan darba slodzes ziņā. Prasības pirmsskolas pedagogam no valsts puses ir tādas pašas kā citiem kolēģiem, piemēram, jābūt augstākajai pedagoģiskajai izglītībai, jāveic profesionālā pilnveide, kā arī uz viņiem attiecas profesionālās darbības kvalitātes novērtēšana. Toties atalgojuma ziņā pirmsskolas pedagogi nostādīti diskriminējošā situācijā. Viņi saņem tik, cik katra pašvaldība spēj atļauties un daudzviet tā samaksa ir zemāka nekā skolās,” uzsver LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga.

 

LIZDA saskata vairākus ieguvumus gan pedagogiem, gan sabiedrībai kopumā, ja pirmsskolas pedagogiem algu maksātu valsts nevis pašvaldības.

 

Ko iegūst pirmsskolas pedagogs?

  • Pirmsskolas pedagoga atalgojums vairs nebūs atkarīgs no vietvaras finansiālajām iespējām
  • Pirmsskolas pedagogs iegūs finansiālu stabilitāti
  • Pašvaldībām būs vairāk brīvo līdzekļu, lai maksātu pirmsskolas pedagogam un citiem pedagogiem piemaksas

 

Ko iegūtu sabiedrība kopumā?

  • Pašvaldības vairāk līdzekļu varēs atvēlēt bērnudārzu sakārtošanai
  • Pašvaldībām būs vairāk naudas jaunu pirmsskolas grupu atvēršanai
  • Motivētāku pedagogu, jo pašvaldības varēs nodrošināt cienīgāku atalgojumu izglītības iestādēs strādājošajiem

 

Parakstīties par LIZDA iniciatīvu pirmsskolas pedagogu atbalstam var ŠEIT

 

Foto: No www.lizda.lv interneta vietnes

 

Informāciju sagatavoja:

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA)

https://www.lizda.lv/

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.