30.10.2017
Skolas runā vides vārdā un aicina uz pārmaiņām

Nākamnedēļ sāksies nu jau par ikgadēju tradīciju kļuvušās Ekoskolu Rīcības dienas. Kopš 2012. gada skolas no visas pasaules, tostarp gandrīz 200 skolas Latvijā, rīko dažāda veida un mēroga pasākumus, lai aicinātu sabiedrību pievērsties videi draudzīgākam dzīvesveidam. Šogad Ekoskolu Rīcības dienas notiks no 30. oktobra līdz 5. novembrim.

 

Valkas Jāņa Cimzes Ekopadome :

1) aicinās skolēnus neizmantot plastmasu (ne maisiņus, ne pudeles), tādējādi neradot atkritumus.

2) sadarbībā ar skolas virtuvi pētīs pārtikas atkritumu daudzumu. Šajā nedēļā skolēniem mērce tiks pasniegta atsevišķā bļodā, lai var pats izvēlēties, vai ēdienu vēlas ar mērci vai bez tās.

3) Ekopadome aicina skolotājus kopā ar skolēniem izveidot plakātus par atkritumu samazināšanas un neradīšanas iespējām. Par šo tematu runāt mācību stundās. Šos plakātus publicēsim sabiedriskajās ēkās.

 

Pirmskolas izglītības “Pasaciņa”:

"Zvirbulēnu" grupas skolotāja Inta Skrastiņa, sadarbojoties ar vecākiem, kopā ar bērniem dosies uz Valkas pilsētas aktīvākajām teritorijām - āra trenažieru laukumu un Optimista trasi. Tā kā šīs abas vietas ir populāras cilvēku vidū un atrodas brīvā dabā, "Zvirbulēni" izvietos informatīvos plakātus par atkritumu kaitīgo ietekmi uz vidi, mudinot cilvēkus, atkritumus ievietot tiem paredzētajās vietās, nevis mest zemē. Īpaši jau tāpēc, ka šajās āra aktivitāšu zonās novērojams arī liels skaits dzīvo radību. Pēc tam "Zvirbulēni" dosies informatīvā gājienā līdz Optimista trasei, kur viņus sagaidīs grupas vecāki, lai kopīgi veiktu skrējienu.

"Peļuku" grupas bērni, kopā ar skolotājām Irinu Stankaniču un Līviju Zariņu, dosies informatīvā gājienā uz laikraksta "Ziemeļlatvija" redakciju un Valkas pilsētas bibliotēku, kur rādīs skeču par atkritumu kaitīgo ietekmi uz vidi, īpaši uzsverot plastmasa izstrādājumu kaitīgumu. Gājiena laikā tiks izmantoti arī plakāti, ar kuru palīdzību pilsētas iedzīvotājiem tiks aktualizēti vides jautājumi. Informatīvie plakāti tiks izstādīti bibliotēkā, savukārt, ar laikraksta "Ziemeļlatvija" starpniecību "Peļuki" cer vērst lielāku uzmanību uz Rīcības dienām un to vēstījumu.

 

 

Vides problēmu aktualitāte neizbēgami turpina palielināties, tāpēc Ekoskolas visa mācību gada laikā iegulda daudz darba jauno paaudžu izglītošanā par vides jautājumiem, katra personīgo atbildību un iespējām veidot pozitīvas pārmaiņas. Jau piekto gadu pēc kārtas Ekoskolas visā pasaulē piedalās nedēļu ilgā kampaņā, lai šos jautājumus aktualizētu arī plašākā sabiedrībā. Ekoskolu Rīcības dienas šogad būs veltītas svarīgākajām vides problēmām - Klimata pārmaiņām, Dabas vērtību izzušanai, Atkritumu daudzuma pieaugumam un Izšķērdīgam patēriņam – īpaši uzsverot pārtikas izšķērdēšanu. Visu kampaņas laikā rīkoto pasākumu mērķis ir piedāvāt risinājumus, kā iespējams iesaistīties globālās problēmas risināšanā ar vietēja mēroga Rīcībām. Rīcības dienu noslēguma nedēļas nogalē, 4. un 5. novembrī, sevišķs uzsvars tiks likts uz aktivitātēm ģimenes lokā, kopīgi paveicot kādu Rīcību, kas samazina mūsu radītās ietekmes uz vidi.

 

Rīcības dienu noslēgumā notiks konkurss skolām, kurā gan ar interneta balsojumu, gan žūrijas vērtējumu tiks izvēlēti labākie akciju rīkotāji. Veiksmīgāko un interesantāko iniciatīvu autori saņems balvas no Ekoskolu Rīcības dienu atbalstītājiem – šogad rekordlielā skaitā. “Pagājušajā gadā Rīcības dienās piedalījās 157 skolas, un vērtīgu pasākumu bija tik daudz, ka bija patiešām grūti atlasīt konkursa uzvarētājus. Šogad Ekoskolu Rīcības dienās savas iniciatīvas realizēs arī vieni no darbīgākajiem vides aktīvistiem jauniešu vidū – Vasaras un Rudens zaļo skolu dalībnieki. Viņiem bija iespēja konsultēties ar pieredzējušiem mentoriem, kuri sniedza padomus, kā noorganizēt vēl veiksmīgākus un interesantākus pasākumus. Šīs zināšanas jauniešiem būs ļoti noderīgas ne tikai konkrētajiem Rīcības dienu plāniem, bet arī ilgtermiņā,” stāsta Edmunds Cepurītis, Vasaras un Rudens zaļo skolu organizētājs.

 

Šeit pieejamajā kartē tiek pievienotas plānoto pasākumu anotācijas - http://www.videsfonds.lv/lv/ekoskolu-r-c-bas-dienas

 

Atbalstītāji

 

Kā pateicību par skolu uzņēmību un vērtīgo darbu videi draudzīga dzīvesveida popularizēšanā, labāko pasākumu autori saņems dažādas iedvesmojošas balvas no Ekoskolu Rīcības dienu draugiem. Viena no balvām būs brīvdabas kvests no REALSPIEDZIVOJUMS.LV, kuri nodarbojas ar pasākumu organizēšanu no A-Z (komandas veidošana, sporta spēles, ballītes, klašu saliedēšana, Ziemassvētku vecīša birojs), Purvu bridēji gādās par aizraujošu pārgājienu ar purva kurpēm, Dirty Deal Teatro, Valmieras Drāmas teātris, Liepājas teātris un Daugavpils teātris sniegs iespēju par brīvu apmeklēt teātra izrādi, Ozolkalns dāvinās iespēju iziet Jāņtārpiņu nakts trasi, izklaides parks “Avārijas brigāde” – parka apmeklējumu bez maksas, Lūzumpunkts - laivu braucienu nelielai skolēnu grupai, Laboratorium dāvās zinātniskā teātra izrādes apmeklējumu, Laumu atpūtas parks – parka apmeklējumu bez maksas, interešu izglītības centrs “Lielvārdi” divām grupām dāvinās aizraujošu tematisko mācību nodarbību, Plostkrogs – dabas takas “Pasaku mežs” apmeklējumu un maltīti Plostkrogā trim komandām, Purenn dāvinās ekoloģisko produktu komplektus, savukārt Vides izglītības fonda pastāvīgais atbalstītājs, zīmola LUCART pārstāvis Latvijā SIA NMS Riga parūpēsies par īpašo pārsteiguma balvu.

 

Stāsti, video un attēli tiks publicēti Vides izglītības fonda tīmekļvietnē un sociālajos tīklos - http://www.videsfonds.lv, https://www.facebook.com/videsfonds/

 

Vides izglītības fonda īstenotajā Ekoskolu programmā šobrīd piedalās vairāk nekā 200 izglītības iestāžu, tostarp pirmsskolas izglītības iestādes, skolas un augstskolas. Ekoskolu programma pasaulē darbojas 67 valstīs un tajā iesaistījušās 51 000 skolas. Ikviena skola var brīvprātīgi pievienoties Ekoskolu saimei, veicot videi un ilgtspējīgas principiem atbilstošas rīcības.  Vairāk informācijas Vides izglītības fonda mājaslapā – www.videsfonds.lv

 

Informāciju sagatavoja – Ilze Rušmane, 26163508

Projekta “Zaļais aicinājums” koordinators, Edmunds Cepurītis, 26330586

Informācija par Ekoskolu programmu – Daniels Trukšāns, 26349865­

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.