06.03.2012
Izstāde „DĀNIJA – ES prezidējošā valsts”

Visu martu Valkas novada Centrālās bibliotēkas pieaugušo lasītavā (Valkā, Rīgas ielā 22) ir vērojama izstāde „Dānija – ES prezidējošā valsts”. Apmeklējot izstādi, iespējams iepazīties ar plašu informāciju par Dāniju – tās vēsturi, faktiem, pilsētām, salām, dabas ainavām un saimniecisko darbību. Tiek piedāvāti dažādi raksti: Dānijas prioritātes un mērķi Eiropas Savienības (ES) prezidentūras laikā, par Dānijas karalieni Margrētu II, par jaukām vietām Dānijā, par ceļojumu uz LEGO zemi, par slaveno pasaku autoru Hansu Kristianu Andersenu, saruna ar režisoru Larsu fo Trīru, bet varbūt kādu ieinteresēs 2010.gadā laikrakstā „Ziemeļlatvija” publicētais raksts par divām māsām, kuras ir viesojušās festivālā „Roskildē” Dānijā.

 

Dānija par ES prezidējošo valsti kļuva šī gada 1.janvārī. Žozefs Dols (Francija, Eiropas Tautas partijas grupa) Dānijai ir teicis šādus vārdus: „Jūsu prezidentūrai ir jābūt politiskai, jo laiks, kurā mēs dzīvojam, uzliek Eiropas dalībvalstīm ne tikai pienākumus eļļot riteņus vai būvēt tiltus, bet kļūt par nopietniem spēlētājiem ar stingru mugurkaulu.” Šis nebūt nav viegls uzdevums, neskatoties uz to, ka Dānijai jau ir vairākkārtēja pieredze būt par prezidējošo valsti. Šis ir laiks, kad Eiropa aizvien dziļāk slīgst parādsaistību krīzē. Lai gan Dānija nav eiro zonas dalībvalsts, tai būs jārisina eiro zonas parādu krīze. Dānijas premjerministre Helle Torninga–Šmita saprot, ka 17 eiro zonas dalībvalstīm daži lēmumi ir jāpieņem savā starpā. Taču ES kodola – Francijas un Vācijas, interesēs ir noturēt kopā visas 27 dalībvalstis un konsultēties ar visām bloka dalībvalstīm. Dānija darīs visu, lai ES 27 dalībvalstis kļūtu vienotākas. Tai nāksies arī risināt domstarpības diskusijās par ES budžetu laika posmam no 2014.līdz 2020.gadam. Par savas prezidentūras prioritātēm Dānija izvirzījusi arī robežkontroles uzlabošanu un imigrācijas kontroli. Kopenhāgena lielu uzmanību pievērsīšot arī atjaunojamai enerģijai, kas Eiropā varot radīt jaunas darbvietas un veicināt ekonomikas izaugsmi. „Katrs eiro, kas tiks iztērēts enerģijas efektivitātei, garantēs darba vietas eiropiešiem. Katrs eiro, kas tiks iztērēts naftas importam, aizplūdīs no Eiropas. Tas zaļo domāšanu padara par vienu no vissvarīgākajiem jautājumiem Eiropas nākotnes sadarbības darba kārtībā,” uzskata Dānijas klimata ministrs Martins Lidegords.

 

Nākamā pēc Dānijas ES vadības krēslā sēdīsies 870 000 iedzīvotāju lielā Kipra, kuras vēsturē tā būs pirmā prezidentūra. Savukārt Dānijas eksperti solījuši pēc prezidentūras beigām uzrakstīt mācību grāmatu pārējām ES dalībvalstīm. Latvijas prezidentūra ES būs 2015.gadā.

 

Papildus informācija Valkas novada  Centrālās bibliotēkas bibliotekāre Gunita Gendrjuka, 64724371

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.